Приеха "сватбарски" бюджет на София
Сините изсипаха куп критики срещу финансовата рамка, но се въздържаха
/ брой: 35
Като "сватбарски" определи бюджета на София за тази година общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Той бе сред най-активните в близо тричасовите горещи дебати в СОС. Кадиев бе категоричен, че с гласувания бюджет нищо в София няма да се промени, просто обещанията са много, красиви и традиционни, както по време на сватба.
Социалистът добави, че се надява това да е последният бюджет, който ГЕРБ прави за София. Сините общинари също бяха критични към проектобюджета, искаха промени и обявиха, че не вярват заложените приходи да бъдат изпълнени. В крайна сметка обаче при гласуването НДСВ, СДС и ДСБ се въздържаха. "За" гласуваха съветниците от ГЕРБ и "Атака", а социалистите бяха против. Сините обясниха, че ГЕРБ трябва да приемат позицията им като "приятелски жест".
Йорданка Фандъкова подмина с мълчание упреците, че не е провела консултации за финансовия проект с всички политически сили. От БСП припомниха, че проектобюджетът е внесен в СОС часове преди първото му обсъждане, което затруднило съветниците да дават свои предложения и оценки. Георги Кадиев не спести и критики към сините. Двама от зам.-кметовете са от Синята коалиция. Затова десните хем подкрепят, хем не дават изцяло подкрепата си за бюджета, смята червеният общинар.
Съветниците от ГЕРБ пък сами си ръкопляскаха и обявиха, че щом дошли на власт, променили облика на София. Преди тях столицата имала само проблеми, а сега приличала на европейски град. Това не се хареса на Владимир Кисьов от СДС, който призова управляващите да не правят разделение на времето преди 2007 г. и след това.
Мнозинството отхвърли предложение на БСП за промени в приходната и разходната част на бюджета. Докладът на съветниците Калоян Паргов и Бойко Маринков предвиждаше осигуряване на още 8 млн. лв. за болници, оборудване в поликлиниките, ремонт на подлези и паркове. Парите трябваше да дойдат от увеличение на приходите от данък върху възмездните сделки, такси за административни услуги, глоби, санкции и приходите от продажба на общинско имущество.
Страстите се нажежиха най-много при обсъждането на парите за транспорт. Съветниците от БСП припомниха, че за последните години почти нищо не се променя с изключение на строежа на метрото, който се финансира с чужди пари. Няма улици без дупки, нама паркинги, няма велоалеи, няма нови автобуси, коментира Георги Свиленски.
Таня Найденова обясни, че бюджет 2011 буквално обрича сектора на колапс. Тя напомни, че общината дължи по 12 млн. лв. на двата общински оператора - автобусния и електротранспорта. Работещите в градския транспорт са готови да стачкуват, съобщи тя информация от синдикатите.
Шефът на социалистите Жельо Бойчев пък направи връзка между постната пица на Симеон Дянков и бюджета, внесен от зам.-кмета Минко Герджиков. Според него нищо в проекта няма връзка с Програмата за развитие на София. Той поиска ясно и дългосрочно планиране за развитието на града, което да бъде залагано и в следващите финансови рамки. Бойчев припомни провала при приходната част на миналогодишния бюджет и обяви, че не е оптимист за сегашния. "Би било добре да изпратите Минко Герджиков при Симеон Дянков да се зарази от ентусиазма му. Липсва ми Дянков в приходната част на бюджета", каза социалистът.
Струва ми се, че настоящото управление разглежда София като плацдарм за кариерно развитие на кадри за нуждите на ГЕРБ. Този бюджет ни предлага тъпчене на място, отсече Бойчев.
Бюджетът на Столичната община за тази година е близо 1,31 млрд. лв., след като в предварителния проект бяха добавени допълнително 5,7 млн. лв. В приходната част се увеличават планираните приходи от няколко данъка и такси. В разходната част увеличените средства ще са за проектиране на два жилищни блока в кв. "Кремиковци", за основен ремонт на 6 общински жилищни сгради в кв. "Курило", за обзавеждане на новото училище в "Стрелбище", за спешно решаване на проблеми с безстопанствените кучета, за дофинансиране на приоритет "Културно-историческо наследство" по програма "Култура" и 200 хил. лв. за изпълнение на стратегията за опазване на културно-историческото наследство.