29 Април 2026сряда13:09 ч.

изпълненията на поп певицата Дара са стигналш до 91 държави

Приходите от песни онлайн се увеличиха

Най-много българска музика се слуша в САЩ, Германия и Великобритания

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 923

Малко над 6 млн. лв. са общо приходите на продуцентите от стрийминга за 2020-а, което бележи ръст с 1,7 млн. в сравнение с предходната година. През отчетените 12 месеца стриймингът стои зад 43,5% от всички приходи на индустрията. Абонаментните стрийминг услуги са основният носител на дигитални приходи (72% от всички в сектора на стрийминга).

Близо три пъти са се увеличили приходите от аудиострийминга, подкрепен с реклами. Ръстът е с над 173% спрямо 2019 г., пише dnes.bg. "Потребителите в България традиционно предпочитат безплатните стрийминг услуги, подкрепени с реклама. Като номинална сума обаче този приход отстъпва значително на прихода от абонамент", уточни Ина Килева, изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти.

Най-много българска музика зад граница се слуша в САЩ, Германия и Великобритания. Отделни изпълнители могат да се похвалят със слушатели от всички краища на света. Според годишния отчет на стрийминг платформата Spotify музиката на поп певицата Дара е стигнала до 91 държави през 2020 г. Рапърът Явор Янакиев, по-известен на феновете като 100 Кила, е бил слушан от меломани в 89 страни, Графа и Михаела Филева - в 87 всеки от тях, Любо Киров - в 84.

Именно благодарение на интернет, музикалната ни индустрия успява да компенсира поне частично загубите от другите пазарни сегменти, до които доведе и световната пандемия от КОВИД-19. В тях дори не се включва концертният сектор, където грандиозната загуба на българските артисти и продуценти е в размер на милиони и компенсация за нея няма.

Напук на кризата с КОВИД-19, приходите на звукозаписната индустрия - не само от стрийминга, но и от всички останали сектори, бележат ръст за поредна година, като спрямо 2019-а той е с 12,6%. За 2020 г. сумата достига до 8,4 млн. щатски долара (13,8 млн. лв.).

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ