23 Април 2026четвъртък12:44 ч.

Природа отвъд реалното

/ брой: 280

автор:Дума

visibility 2570

Самостоятелна изложба живопис на Ангел Пачаманов може да се види до 21 декември в галерия "Лик" (ул."Лайош Кошут" 37). Изложени са творби от циклите - "Земя", "Небе", "Цветни поляни", "Птици", "Лилии" и акварели. Това са произведения, рисувани през последните две-три години, които, събрани заедно, дават по-пълна представа за работата на Ангел Пачаманов.
Една природа, в която художникът прониква отвъд реалното, конкретната форма и изважда нейните чувства, мисли, настроения, като обединява имагинерен свят с действителността и създава нов, близък ни свят, бликащ от енергии - едно тържество на творението, посочва Аделина Филева, директорка на СГХГ. По думите й художникът изгражда тези свои пейзажи чрез високите и ниски регистри на тоналностите. Приглушени или ярки, багрите му трептят богато и сложно и излъчват собствена жива светлина. Частици живот със свои модулации на постоянно движение, вътрешен ритъм, с различна сила и динамика. Изразителността на форми и цветове се съчетава и с променливите докосвания и замах на четката, като създават разнообразни внушения, допълва Аделина Филева.                   
Ангел Пачаманов е роден в Гълъбово. Живее и работи в Пловдив. Завършил е Художествената гимназия в София и монументални изкуства в НХА. Член е на СБХ от 1985 г. От 1988 г. досега има 35 самостоятелни и участие в колективни изложби в Пловдив, Варна, София. За този период е представял свои картини в Швейцария, Италия, Германия, Испания, САЩ. Негови платна са притежание на галерии и частни колекции в Швейцария, Франция, Германия, Англия, Португалия, Испания, Турция, Канада и др.
 

Борислав Сарафов подаде оставка

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 74

Радев не е виновен за ниския резултат на БСП

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 74

Двама загинали и 16 ранени в катастрофа с автобус

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 74

Има риск месото с антракс да е разпространено

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 74

Служебният кабинет вади 1,4 млрд. евро от ББР

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 74

НСИ отчете по-голям дефицит от МФ

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 74

Рекорден ръст на имигрантите в ЕС

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 74

Гърция дава извънредно по 150 евро на дете

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 74

Австрия спира мрежите за деца до 14 години

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 74

Тухла от замъка

автор:Ина Михайлова

visibility 147

/ брой: 74

По-стръмното стъпало

visibility 135

/ брой: 74

Слънчогледите

visibility 130

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ