20 Януари 2026вторник23:43 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Признание ли?

/ брой: 184

автор:Мая Йовановска

visibility 2086

Заради небрежността на властта и на БАБХ африканската чума погази страната. Близо 30% от промишленото свиневъдство вече е ликвидирано. Принудиха хората да изколят домашните си прасета и за капак - не само че година няма да имат право да гледат свине, но и им намаляват разрешения брой прасета за лична употреба от пет на три. Макар че проблемът очевидно е в контрола.

Еврокомисарят по здравеопазването Витянис Андрюкайтис излезе с безпрецедентна критика към родните власти, като ги упрекна, че някой не си е свършил работата. Но след като същият посети страната ни, земеделската министърка Десислава Танева заглавичка нещата и обясни, че едва ли не подобни критики не е имало. Типично за властта.

Изглежда, че чумата забави ход, което впрочем експерти вече прогнозираха. Не обаче заради мерките, а заради характера на заразата. И не щеш ли, изненадващо вездесъщият д-р Дамян Илиев, който вече няколко пъти отърва кожата, вече не е шеф на БАБХ. Съобщението за рокадата беше повече от постно. В него нямаше и дума какви са причините за замяната на Илиев с Паскал Желязков. 

Името на Илиев се свързваше с доста скандали. Миналото лято животновъди поискаха да бъде отстранен заради калпавите реакции на ветеринарните власти за чумата по дребните преживни животни. Впрочем стадо, дето трябваше да бъде избито, щото било заразено, но хората не позволиха, до ден днешен е живо и здраво, даже се увеличи. Как става тая работа при потвърдена зараза Илиев още не е отговорил. За втори път му бе поискана оставката тази година заради кризата с африканската чума, която съсипа една трета от свиневъдството.

Та, да попитаме Танева отстраняването му не е ли признание (най-после) за зле свършена работа? Само той ли е виновен или просто опра пешкира? Друг е въпросът, че това е най-лекото и мекото. Вместо да се посочат виновните и да им се потърси отговорност пред съда, те просто ги скриват.

Не се чувствам длъжен да мисля само за мира

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 12

Мицотакис отново се срещна с фермерите

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 12

Заседава XIV конгрес на Виетнамската комунистическа партия

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 12

Накратко

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 12

Докато четем...

visibility 735

/ брой: 12

Танц преди избори

visibility 719

/ брой: 12

Прохождане в еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 764

/ брой: 12

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ