11 Юли 2026събота12:48 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Продукции от 62 държави - на Фестивала на червенокръстките и здравните филми

/ брой: 104

автор:Дума

visibility 4101

Международният фестивал на червенокръстките и здравните филми ще покаже продукции от държави, намиращи се в конфликт, съобщи БТА. Събитието е от 12 до 20 юни във Варна. Участват филми от 62 държави, някои от които са в открита война помежду си или живеят в сянката на тлеещи конфликти. Сред тях са Украйна и Русия, Израел и Палестина, Индия и Пакистан. Техните послания са обединени от вярата в човешкия живот и достойнството. 
Фестивалът отново доказва, че изкуството може да свързва там, където политиката разделя, казват организаторите и припомнят, че от Червения кръст не заемат страна във войни, а се интересуват от стойността на човешкия живот, затова показват истории от всички страни на барикадата.
Присъстват игрални, документални и късометражни филми, в които водеща тема е оцеляването, грижата и достойнството на човека дори в условия на война, бедност и разруха. Сред заглавията са: "Жив" от Украйна; "Синара" от Русия; "Изпитание чрез бъбреци" от Израел; "До началото на войната в Ивицата Газа" от Палестина; "Мунджи Митхи" от Пакистан и "DP - Покажи картинка" от Индия. Включени са над 20 ирански продукции, сред които "Сестра ми Роя", "Границите никога не умират" и "Политика". 
В конкурсната програма на фестивала има и шест филма от САЩ, между които "25 милиона шева: един шев, един бежанец" - документален разказ за една изложба, вдъхновена от бежанец, както и "Червената лодка минава" - филм за социална работничка на борда на кораб на Червения кръст през Втората световна война. Филмите разказват не за бойни действия, а за хората между тях - лекари, пациенти, деца, семейства, доброволци, посочват още от екипа на фестивала.

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 2841

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 2836

Гърция намалява цените на горивата през лятото

автор:Дума

visibility 2872

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ