27 Юли 2025неделя13:48 ч.

Проф. Александрова: Шест месеца след първото заболяване може да има реинфекция

автор:Дума

visibility 1182

Рискът от заразяване с Ковид-19 нараства, но възможна ли е реинфекция? През октомври бяха регистрирани 4 такива случаи.

 "Това не е чудо, което досега не сме виждали. Нека всеки от нас да се замисли, че и до момента други вирусни инфекции неведнъж сме ги изкарвали. Най-близкият пример е грипът. Това не трябва ни учудва. Една част от вирусите предизвикват траен или доживотен имунитет, такъв е морбилито. Но коронавирусите не са между тях", каза вирусологът проф. Радостина Александрова в студиото на "Денят ON AIR".
Тя подчерта, че шест месеца след първото заболяване може да има реинфекция, а пикът е някъде 12 месеца след това.
"Но що се отнася до новия ковирус - няма как да знаем дали ще следва същия модел. Появиха се сериозни публикации за реинфекциите. Едната от тях е публикувана на 26 ноември. То е за проучване, обхващащо периода до края на юни. Анализира резултатите от 14 проучвания, което обхваща повече от 2000 боледували от Ковид-19. Основно в Китай се развива действието. Оказва се, че в 14,8% е имало повторна PCR положителна реакция, която е настъпвала около 9-10 дни след втория отрицателен тест, който освобождава хората от карантина, и около 35 дни, след като е започнала симптоматиката при първото заболяване", допълни проф. Александрова пред Bulgaria ON AIR.
За да се случи това има два сценария, според нея. "Единият е, че става дума за реинфекция. Такива случаи обаче са публикувани много малко в сериозните списания. През октомври бяха описани само 4 такива случая. За да сме сигурни, че става дума за втора инфекция, трябва да сме сигурни, че става въпрос за вирус, който е различен от първия. Трябва да има генетичен анализ и на първия, и на втория", каза още специалистът.
По думите ѝ при втория случай трябва да става въпрос за реактивация на вируса. "Има вируси, които когато ни инфектират веднъж, може за доста дълго време да останат в нас, което не означава, че ни създават проблеми. Хората в Китай, които са били с реинфекция, са такива, които са имали диабет. Има данни, че колкото по-разнообразна клиниката и колкото по-тежко протича Ковид-19, толкова по-добре изразен е имунният отговор", коментира проф. Радостина Александрова.
Тя добави, че повторната симптоматика по-често се среща при хора, които са с придружаващи заболявания и при по-уязвимите групи.

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 11620

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 11888

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 11775

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12177

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 11886

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 11502

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 11680

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12050

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 11923

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 11617

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12354

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ