17 Май 2024петък08:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Иван Илчев - отново начело на Алма матер

Общото събрание на СУ избра ректор бързо и почти без дебати

/ брой: 264

visibility 1129

Деси Велева
Велиана Христова


Проф. Иван Илчев е новият стар ректор на Софийския университет. Общото събрание на Алма матер го избра вчера за втори мандат на ръководния пост на най-старото висше училще у нас. Проф. Илчев спечели на балотаж срещу проф. Петър Славейков с 233 срещу 125 гласа. При първото гласуване за 4-ма кандидати проф. Илчев получи 169 гласа, проф. Славейков - 93, проф. Божидар Ангелов - 66, и проф. Валери Стефанов - 37.
С минимални обсъждания, без пререкания и в дух на толерантност преминаха обсъжданията в Общото събрание на СУ. По-малко от час и половина бяха необходими на 400-те членове на Общото събрание, за да вземат решение кого от 4-мата кандидати за ръководния пост в СУ да подкрепят. Преподаватели и служители с дългогодишен стаж в изборния орган не си спомняха да са участвали през последните 12 години в толкова кратки и почти безкритични дебати по предложените управленски програми на кандидат-ректорите. В Общото събрание на СУ, което избира ректора, представителите на професорите и доцентите са 70 на сто, на асистентите - 13%, на докторантите - 1%, на студентите - 15%, помощният персонал също има квота 1% от членовете на ОС.
За разлика от "бързата продецура" в аудиторията, в кулоарите бе по-бурно. Както и при изборите за президент и местна власт, така и тук се обсъждаха не идеите на кандидатите за развитие СУ, а личностите им. Пълзяха всякакви слухове. Според някои Петър Славейков бил кандидатът на ГЕРБ за ректор и са били активно обработвани членове на Общото събрание. Мнозина студенти и преподаватели обаче казваха, че държат на Илчев, защото той защитава достойнството на Алма матер. Имало и емисари в полза на Валери Стефанов. Според преподаватели известният с дългогодишните си хули по БАН Лазарин Лазаров, представящ се за професор, в поддържания от него сайт се е прехвърлил сега към СУ и "громи" проф. Илчев и изборите във вуза с откровени лъжи. Медии също били включени в обработката с "прогноза", че досегашният ректор щял да вземе 100-ина гласа. Не се чу някой да обсъжда програмите на кандидатите.  
На практика без никакви забележки бе приет отчетът на досегашния ректор проф. Илчев в началото на събранието в голямата 65-а адитория на Алма матер. В течение на повече от час той отчете свършеното и несвършеното през 4-те години на своя първи мандат. Проф. Илчев се похвали с над 10-те хиляди кандидати, които всяка година щурмуват университета, с 3500-те приети магистри и големия брой докторанти. Той отбеляза като успешни дейности създаването на Асоциацията на изследователските университети, развитието на международния и научен обмен, изготвянето на стратегията и план за развитие на научната дейност, обновяването на сградния фонд и др. В същото време ректорът не остана безкритичен към несвършеното от него и екипа му. Проф. Илчев отчете лошата спортна материална база, отлагането на въвеждането на електронните карти за достъп до услуги за преподаватели и студенти, недобрите резултати за осъществяване на дистанционното обучение, както и дефицита от 10 млн. лв., който оставя след мандата си.
След почти единодушното приемане на отчета кандидатите получиха по 10 минути за представяне на приоритетите в програмите им за управление. С призив за диалог и консенсус започна първи експозето си Божидар Ангелов. Според него трябва да се очертае ясно онази стратегия, която ще отведе СУ в челото на класацията на европейските вузове. Проф. Ангелов е на мнение, че след като у нас има демографска криза, трябва да се търсят студенти за Алма матер от Европа и други части на света.
Критики към настоящото ръководство отправи само другият кандидат - проф. Петър Славейков. Той изрази мнението си, че Алма матер се нуждае от повече грижи за връщането на доброто си име. Според него публичният имидж на СУ бил накърнен и това според него е свързано с нежеланието или неумението да се влезе в диалог с държавната власт. Затова според професора трябва да се търси излизане от самоизолацията на университета, привличане на най-добрите абитуриенти и подобряване на административното обслужване.
Най-оригинален в излагането на принципите си за управление бе проф. Валери Стефанов, който в рамките на 10 минути говори за лепкавата слабост на статуквото, за имотите на СУ, които били динозаври в пясъка, изяждащи финансите, както и за края на постсоциалистическия махмурлук, след който трябва да се затворят всички течове. По повод увеличения брой на имотите на вуза през последните години Стефанов заяви, че СУ не е герой на Гогол, който трупа непотребни неща, на които сам се радва. Той иска да се разсрочат плащанията на СУ, за да се справи вузът с дълговете.
Кратък и точен в изказването си бе проф. Иван Илчев, който в около 15 точки систематизира целите през следващите 4 години на управление. Той обобщи, че е нужно развитие на дистанционното обучение поне в 4 факултета и на Центъра за чуждоезиково обучение, поощряване на научните изследвания, въвеждане на електронни карти, повече използване на студентските умения и мнения. Проф. Илчев заложи на обещанието: "Ще работя в рамките на възможното". Заяви, че лично той е против вдигане на студентските такси, но решението ще го вземе Академичният съвет. 
 

Кандидатите

 


Проф. Иван Илчев

Досегашен ректор - приключи първият му мандат. Доктор на историческите науки, работи в областта на новата история на балканските народи. Роден е пред 1953 г. Завършил е СУ. От 1978 г. е преподавател в СУ, преподавал е в Охайо и Мериленд, САЩ. Бил е гост-професор в Центъра Уудроу Уилсън, Вашингтон, в университета Чиба в Япония, в Оксфорд, Лайпциг, в Залцбург, фондация "Рокфелер" в Италия и др. До 2007 г. е бил декан на Историческия факултет в СУ. Има над 60 научни статии, около 20 сценария на документални филми и 15 монографии, три на английски език и по една на френски, гръцки и румънски.

Акценти в платформата:
- Подобряване на връзките на СУ с работодателските организации и бизнеса. Оценка на потенциала на икономиката за финансиране на наука
- Издигане на публичния образ на СУ
- Промяна в начина на планиране на кандидатстудентските кампании
- Разширяване на докторантските училища
- Създаване на Център за чуждоезиково обучение на студентите
- Защита на собсктвеността на СУ с нотариални актове
- Електронизиране на достъпа до СУ, на документооборота, е-учебен отдел, разнообразяване на начините за заплащане на таксите
 

Проф. Божидар Ангелов

Учен в областта на педагогиката, психолингвистиката и социологията. Роден е през 1954 г. Доктор е по философия. От 1979 г. е бил във филиала на СУ в Благоевград, а от 1986 г. работи във Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ. От 2003 д 2011 г. е декан на факултета. Професор е по Теория на възпитанието и дидактика. Автор е на образователни програми, на над 200 книги, монографии, учебници и учебни помагала.

Акценти в платформата:

- Силно ректорско ръководство с участието на деканите
- Създаване на мениджърски борд
- Разнообразяваяне на финансиращата база
- Създаване на Училище по лидерство за висши административни кадри
- Създаване на Център за професионално обучение с филиали по факултети и на Център за интелектуална собственост
- Методика за определяне издръжката на всяка специалност и намаляване на разходите
- Подкрепа за студентското самоуправление и участие на студентите при оценяване на качеството


Проф. Валери Стефанов

Роден е през 1958 г. Завършил е българска филология в СУ, където от 1984 г. е преподавател. Доктор на филологическите науки, професор е по българска литература. научните му интереси са в областта на историята на българската литература от ХХ век, на историческата антропология, литературната комуникация и пр. Автор е на 15 книги. Бил е декан на Факултета по славянски филологии.

Акценти в платформата:

- Радикална реформа на администрацията - съкращения и преструктуриране
- Подобряване на качеството на обучението
- Създаване на добри условия за труд, отдих, спорт, медицинско обслужване, чистота
- Система за получаване на стипендии от бизнеса за млади преподаватели и за студенти
- Разписване на цената на кредитите за чуждестранни студенти
- Създаване на система, отчитаща реализацията на абсолвентите
- Нови перспективи за работа с изявени студенти и с докторантите


Проф. Петър Славейков

Роден е през 1956 г. Завършил е география и история в СУ и право във Великотърновския университет. Доктор е по география, професор по геодемография. Работи в СУ от 1991 г. Създател и председател на "Балканската асоциация на географите", член на множество професионални организации на национално и местно ниво. Научните му интереси са в областта на демографията, електоралното поведение, етническите и религиозните проблеми, регионалното развитие, туризма. Автор е на над 130 публикации, от които 15 учебника, 6 монографии. Бил е два мандата декан на Геолого-географския факултет в СУ. 

Акценти в платформата:

- Нови форми за кандидатстване в някои специалности
- Съвместни програми за бакалаври и магистри с други университети
- Разкриване на програми за "учене през целия живот" и за преквалификация на възрастни
- Административно съдействие за реализацията на абсолвентите във властови държавни институции
- Етичен кодекс на работещите в СУ
- Създаване на високотехнологични паркове, центрове за върхови постижения и малки фирми в СУ
- Осигуряване на документи за собственост на имотите на СУ

 

ДУМА попита четиримата кандидат-ректори преди гласуването в Общото събрание:
1. Какво е първото нещо, което ще предприемете, ако станете ректор?
2. А ако не ви изберат?

Проф. Божидар Ангелов:

1. Първо ще свикам среща с всички декани, с които ще трябва да видим в краткосрочен план какво спешно е нужно да се направи. Бях 4 години председател на Съвета на деканите и имам опит в това отношение. Оттам нататък ще започнат онези рутинни на пръв поглед действия, които са свързани с управлението на СУ. Имам опит от 8 години и като декан на факултет и много добре ми е известно, че трябва да се подбере един много точен, експедитивен и бързореагиращ екип, който да може да поема отговорности. За мен това качество - отговорността, е много важно.
2. От самото ми постъпване на работа в Алма матер винаги съм се старал да реализирам мои идеи, независимо от позицията, която съм заемал. Така че и да не бъда избран за ректор, ще продължа да го правя. Но на първо място и в двата случая ще се видя със семейството си, което в някаква степен бе лишено от присъствието ми в последния месец.

Проф. Валери Стефанов:

На първо място ще подготвя за заседанието на първия Академичен съвет информация по приоритетните области на университета, която ще обхваща и настоящото му състояние. Така ще можем да направим план за действие, без който няма как да тръгнат нещата. А независимо дали Общото събрание ще ми гласува доверие или не, първото нещо, което ще направя, е да отида в петък на лов.

Проф. Иван Илчев:

И в двата случая ще си изключа мобилния телефон.

Проф. Петър Славейков:

За мен първо трябва да се изясни точното финансово състояние на университета. Идва зима и е необходимо спешно да се предприемат мерки за изчистване на сметки за парно и други услуги. Ако не ме изберат, продължавам да си работя в моята сфера. Но с особеното чувство, че хората все очакват някой отвън да им помага, без да се помъчат да работят. Ще бъде отчайващо за мен равнодушието за хората, примиренчеството им и желанието им да разчитат само държавата да им дава. Те масово не искат да се потрудят за себе си. Иначе всеки ректор си има собствена програма и визия за развитието на Алма матер, която трябва да изпълнява, така че не бих му предложил мои идеи.


 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ