Програмата "Аутсмарт"
/ брой: 281
Проблемите са толкова сериозни, че призовавам опозиция и правителство заедно да поработят за защитата на мястото на България в ЕС като равнопоставена страна-членка.
Ясно е, че ГЕРБ има нужда от помощ в европейските дела. Известно е също, че БСП има капацитет, илюстриран с избирането на Сергей Станишен начело на ПЕС. Не пропускам от внимание, че несвършващата конфронтация у нас все още не е допуснала досега такова чудо - единение по теми от висш държавен интерес.
Само че докато у нас се караме като дечурлига, батковците и каките в ЕС решават какви ще са правилата на играта за десетилетия напред.
Често наблюдавам как работят в Брюксел другите страни от Източна Европа. Мнозина у нас имаха възможност да научат за речта на полския външен министър Радек Шикорски, който обясни за какъв Евросъюз се бори Полша. Тази статия по чудо беше забелязана от наши медии, докато си избирахме футболист на годината.
В Румъния, с която най-много си приличаме, премиерът и президентът не ритат топка, но отдавна политическите сили си подават пасове по теми от висш държавен интерес. Това е естествен рефлекс, когато в едно географско образувание има държавност.
Известни са ми изявленията на премиера и на финансовия министър, че сме отличници по финансова дисциплина, и че даже ни са полагали бонуси за това. За съжаление такива изказвания могат само да предизвикват снизходителни усмивки. Да, в ЕС знаят, че сме си избрали лидери, твърде неподготвени за ситуацията, но защо им го напомняме непрекъснато?
ЕС ще се промени тотално. Днес никой не знае колко дълго и трудно ще се изгази от кризата. Но всеки наблюдател ще потвърди, че ще има пълна промяна.
Най-общо казано, ЕС ще изостави преразпределението на фондове от богати към бедни. Бюджетът на ЕС ще се запази като размер, но негласно ще бъде насочен към богатите страни - тези, които могат да развиват нови технологии, които да превърнат Евросъюза в печеливша, а не губеща карта.
Образно казано, досега ЕС беше програмата "Софра". Тоест щом влезеш, дават ти възможност да консумираш почти като на шведска маса. Новият Евросъюз ще бъде програмата "Смарт", тарикатска дума на английски, която значи хитър, готин, интелигентен, ама и забранителен за тези, които не са такива.
Не трябва да сме изненадани, че страните нетни донори не искат повече да бъдат такива. Люксембург, Холандия, Дания, Германия, Швеция, Австрия не искат да плащат за Гърция, Полша, Унгария, Словакия, Чехия, да не говорим за България и Румъния.
Според новата философия бюджетът на ЕС не трябва да бъде преразпределян от богати към бедни. Той е за да се вложат партите там, където общностният подход дава по-добър резултат, отколкото националните усилия. А също за засилване на тези сфери, които ще изправят отново Европа на крака като икономическа и технологична сила в световен мащаб.
Следвайки този подход, нетните донори се надяват техните национални средства, които влизат в бюджета на ЕС, да се върнат приблизително в същия обем при тях.
Страни като Полша не са съгласни и се опитват да организират съпротива. Битката се нарича "кохезия срещу екселънси", в свободен превод дали да се дават парите на бедните, или на тези, които ще ги употребят най-добре. Бъдещият дългосрочен бюджет се очартава като "смарт" и ще се харчи за "смарт" проекти.
От една страна, България би следвало да бъде много по-солидарна с Полша. От друга, подобно на Полша и на всички останали трябва да се организираме така, че да можем и ние да се възползваме и от средствата, предвидени за "смарт" проекти и технологии. Тоест трябва да бъдем по-хитри от хитрите. Трябва ни национална програма "Аутсмарт" - "надхитри".
България е малка страна, в смисъл с малка и слаба икономика, което в случая не е недостатък, защото когато си малък и лек, си по-повратлив. Но ни трябва стратегия, нужни са идеи, не трябва да се правят глупости. Като да се закрива БАН, докато в други страни академиите на науките и водещи университети се готвят да въртят повече пари от банките.
Задачата е толкова голяма, че не трябва да бъде консесионирана на партиен принцип. Стига лов на вещици, нужно е впрягане на целия ресурс на нацията.
Инициативата, разбира се, трябва да дойде от управляващите. Изглежда утопично, неизпълнимо? Не мисля така. Бойко Борисов би могъл да постави задачата за организирането на екип, който да изготви програмата "Аутсмарт" на видни представители на лявата и дясната опозиция. Жестът би бил по-голяма революция от 10 ноември дори.