14 Юли 2025понеделник21:50 ч.

Промяната от нас започва

/ брой: 197

автор:Светлана Велева

visibility 497

Трима души са загинали, а 41 са ранени за денонощие, съобщи МВР. Само в София са станали близо 70 катастрофи.  Всеки ден на пътя загиват средно по 2-ма души. Средно, защото има дни, когато са 3-4 души, други - "само" по един,  а има и щастливи дни, когато няма нито един загинал. Но за сметка на това има десетки ранени и някои от тях остават инвалиди за цял живот.  В същото време едни хора обясняват пред Народното събрание колко са будни и морални, как ще променят системата, държавата. Ще попитате какво общо има?
Има. За да се промени държавата не е достатъчно да се смени тази или онази власт, да се промени конституцията. Каква полза, ако никой не я спазва? Нужно е да се променят хората, защото държавата - това са те. А промяната започва от личната ни отговорност. Да не сядаш зад волана пил, да спазваш пътния закон и в качеството си на шофьор, и в качеството си на пешеходец - нещо, което малцина правят. Защото управляващите нямат власт над войната по пътищата, за нея виновни сме ние. Да започнеш да си хвърляш боклуците на правилните места - така няма да тънем навсякъде в мръсотия и всяка година, когато "чистим България за един ден", да събираме десетки тонове боклук. Да започнем да пазим чуждата и държавната собственост, защото всички сме нейни ползватели. А не при слагането на нова спирка или тоалетна на пътя, след два дни тя да изчезва или да бъде разбита. Върху това управниците ни нямат власт.
Разрухата, мръсотията, битовата престъпност са продукт на електората, не на властта. Докато българинът не се отърси от манталитета, че държавата му е длъжна, а той може да нарушава законите, и че другите са длъжни да спазват правата му, а той може да прави, каквото си иска, нищо няма да се промени. И ще продължаваме да сме назад от цивилизования свят не 20 години, а век. Векът на примитивизма, нетолерантността, егоизма и простотията.
А някакви хора на площада обясняват, че се броят за ценности. Докато го обясняват, газят през всеки, който не е съгласен с тях, и лепят етикети "червен боклук", "другар", "комунист". А това не е нито интелигентно, нито морално. Kакто са тръгнали, дори Айнщайн да излезе да каже нещо неодобрително за действията им, и за него ще кажат, че е тъп и боклук! Та кои казвате протестирали - красивите, умните, моралните?? Всъщност, една част от тях вече са го оплюли косвено, защото той е изповядвал толерантността като форма на възприятие, широката мисъл, разбирането на човека, уважаването на правата и различието, и т.н. - все неща, каквито мнозина не проявяват.
На хората им писна от тази нетолерантност и психоагресия и вече дават отпор. Група интелектуалци в социалната мрежа фейсбук създадоха група "СОФИЯ БЕЗ БЛОКАДИ". Те не са против протестиращите и правото им да изразяват свободно исканията си. Те са за това да не се нарушават правата на всички останали в 2-милионна София, и да се избегне ескалация през септември. Групата има прости изисквания - протестите да се провеждат на места и по начин, който не пречи на свободното движение на останалите. Справедливо, нали?

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ