14 Юли 2025понеделник15:25 ч.

Пропуснете този път

/ брой: 231

автор:Георги Георгиев

visibility 272

Последният път, когато не е присъждана Нобелова награда за мир, е било през далечната вече 1972 г. След тази дата Нобеловият комитет не е пропускал да връчи това отличие, което в последните години предизвиква все повече спорове за целесъобразността му. Тази година едва ли ще бъде изключение.
От няколко дни насам текат предположения, че сред основните фаворити за тазгодишния Нобел за мир са папа Франциск, германският канцлер Ангела Меркел, държавният секретар на САЩ Джон Кери, иранският му колега Мохамед Зариф, еритрейският духовник Муси Зерай и гинекологът от Демократична република Конго Денис Муквеге. Папата винаги може да получи награда за мир, защото от времето на Средновековието папите не са чувани да призовават за война. Представителите на Африка вероятно са направили много в страните си, но извън континента вероятно не са много популярни. Постигането на споразумение за иранската ядрена програма е важно международно постижение, но заслугата не е само на САЩ и Иран. До договора се стигна благодарение на усилията на редица държави и Русия например изигра много важна роля. Ако ще се награждава някой, това трябва да бъдат всички от шесторката (петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) и самият Иран. Що се отнася до Ангела Меркел, работата подозрително напомня Нобеловата награда за мир в аванс на Барак Обама. Германският канцлер действително полага огромни усилия заедно с френския президент Оланд за решаването на украинската криза, но там има и други важни играчи, без чиито усилия мирът не е възможен. Впрочем и самата криза е далеч от разрешаване, нищо че оръжията мълчат вече седмици наред. А ролята на Меркел в кризата с бежанците е спорна дори в собствената й страна. Впрочем и тази криза не само че не е решена, а дори ни обещават, че пикът й още не е преминат.
Факт е, че наградата е една от петте посочени от създателя им Алфред Нобел и не може да бъде извадена от списъка, но използването й е препоръчително да бъде ограничено. Времето, в което живеем, ражда нееднозначни личности. Мирът е все по-ефимерен и създаването на фалшиви герои не помага на никого. 

 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ