Протест на медици с 300 лева заплата
НЗОК не е платила 40 хил. лв. за извършени дейности
/ брой: 81
За пръв път в своята история видинската болница посрещна 7 април - Ден на здравния работник, с протест на медицинските сестри. Те бяха подкрепени и от лекарите в лечебното заведение. Причина за протеста е неразплатените от НЗОК дейности за над 40 хил. лв. Това е намалило заплатите на медицинския персонал и нарушава качеството на обслужване в болница "Св. Петка", категорични са медиците.
Хирургът с 27 години стаж д-р Петър Ружев показа пред журналисти своя последен фиш за миналия месец, според който е получил 439 лв. заплата и 100 лв. аванс.
220-те медицински сестри между 216 и 230 лв. заплата, докато в Монтана са около 540 лв., казва Павлина Павлова, председател на синдикалната организация на Федерацията на здравните работници към КНСБ в болницата. Средната заплата на лекарите е около 360 лв. Според някои медици, ако продължава така, болницата може да бъде закрита. През последните години много медици напускат и никой млад не е постъпил на работа.
Между синдикатите и ръководството на болницата е постигнато съгласие за започване на преговори на 14 април за сключване на колективен трудов договор, поясни Павлова. Тя връчи протестна декларация с искания за нови по-високи заплати на управителя на болницата д-р Цветан Василев. Той заяви, че като лекар смята исканията за напълно справедливи. "Като управител на лечебното заведение обаче трябва да заявя, че приходите на болницата намаляват и за това има обективни причини - намалява населението на областта".
Семейните лекари подкрепиха символично протеста на колегите си от болницата. Подкрепиха го и видински лекари, които са напуснали града и работят в София, както и пациенти.
