Проверяват и работещите от вкъщи
Фармацевти алармират за скок в цените на лекарства без рецепта
/ брой: 10
Инспекцията по труда (ГИТ) засилва през тази година контрола за недеклариран труд и планира и контрол на работодатели, чиито служители полагат труд от разстояние или от вкъщи заради КОВИД-19. Специално ще се проверяват работодатели, при които през 2021 г. е установено повече от веднъж, че работят хора без трудови договори. Ще се прилага иновативен начин за инспектиране - чрез въпросници за самоконтрол.
Елена Аврамова, която от петък е директор на ГИТ, коментира, че работата от разстояние в условията на пандемия е ново специфично обществено отношение. Това нала от една страна работодателите да съдействат с информация за работещите от разстояние служителите, а от друга - самите работници да осигурят достъп на инспекторите в домовете си.
За скок в цените на лекарства без рецепта алармираха фармацевти. Собственици на аптеки са притеснени, че в условията на ковид пандемията и на остри респираторни заболявания, може да затворят заради повишените цени на тока.
Аптекар обяснява, че през декември 2020 г. сметката му била 929,19 лв., а през декември 2021 г. - 2629,62 лв.
"Продаваме регулирани стоки, с регулирани цени. Няма как да икономисваме от нищо", обяснява собственикът на верига аптеки у нас Николай Костов. Заради повишените цени на лекарствата, все повече българи предпочитали да купят лекарствата си от Румъния.
В ситуацията на пандемия 74% от пълнолетните българи смятат, че овладяването на КОВИД-19 у нас изисква да бъдат прилагани сериозни ограничителни мерки. Това показват резултатите от изследване, проведено от Института по философия и социология към БАН. За носене на маски са 75% от запитаните, а 83% от пълнолетното население подкрепя мярката за поставяне в изолация на хората, за които се знае, че са носители на заболяването.
Над 69% от анкетирате са заявили, че според тях здравната система в България не работи добре. Въпреки трудностите и разочарованията от функционирането й, 46% от запитаните са убедени, че в случай на сериозно заболяване, ще получат възможно най-доброто лечение в България. В същото време 58% от пълнолетното население у нас смята, че държавата трябва да предоставя по-широк пакет от здравни грижи и услуги и не бива да се ограничава единствено до най-основните.