13 Юли 2025неделя02:22 ч.

Пунта мара

/ брой: 33

автор:Мая Йовановска

visibility 3890

Мая Йовановска


Въпросът на Корнелия Нинова как в Испания, Гърция, Франция и т.н. може да има таван на цените, а в България не може, е риторичен. В това питане обаче прозира и известно напрежение, защото предложението й това да бъде направено за най-потребяваните стоки беше казано преди доста време. И неведнъж. 

Но служебната власт се размърда, едва когато "Евростат" съобщи преди дни, че цените на някои храни у нас са по-високи от цените в най-богатите европейски страни. И след като (най-после) бе казано в прав текст, че огромното поскъпване се случва при търговците. Тогава всичките висши чиновници рязко се събудиха и веднага публично обещаха, че ще се борят със спекулата и ще я победят. Всъщност те най-после признаха, че има спекула, само дето не могат да я докажат, защото липсва законодателство по темата. Но обявиха шумно, че ще има проверки до дупка, независимо че времето им е преброено. Даже един министър сподели, че най-много се надявал на Комисията за защита на конкуренцията. Онази, дето абсолютно скандално не можа с години да докаже очевидни картели. Впрочем въпросната антимонополна комисия сега се била сезирала. Ха да видим какво ще свърши! Ще бъде интересно!

Иначе обещаните от служебното правителство проверки комай ще се окажат пунта мара. Защото призованите да установят има ли нелоялни практики и спекула - Комисията за защита на потребителинте, БАБХ и данъчните, се занимават с всичко друго, но не и с това. Проверявали например срока на годност на стоките, мястото на съхранение, етикетирането, има ли некоректно обявени намаления, предлагат ли се липсващи продукти, предоставя ли се на клиентите подвеждаща информация и т.н. Но не проверяват рекодния ръст на цените. Цялата тая бутафория щяла да продължи и през следващия месец. И така вероятно до изборите. 

Макар, че доста време изгубихме, и сега не е късно да се тури таван на цените на стоките от малката потребителска кошница, за да се озапти постоянното поскъпване. Само преди ден НСИ съобщи, че инфлацията се забавя. Но поскъпването продължава.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ