14 Юли 2025понеделник13:44 ч.

Работа - до края на света

/ брой: 154

автор:Аида Ованес

visibility 310

От промените в пенсионната система най-потърпевши по традиция са висшистите. Особено ако са били редовни студенти. Защото хем са учили повече от другите, хем, докато са работили, са имали повече отговорности, хем като дойде ред за пенсия, излиза, че едни 4-5 години от живота си са пропилели ей така. И едва ли не като едни калпазани не са си заработили дори за пенсия. Само че днешните управляващи не щат да мислят за бъдещето на... днешните млади. Ощетиха вече младите майки, излъгаха за пенсиите на бабите и дядовците им. Но очевидно не си дават сметка, че днешните млади не са като... вчерашните и не им е все едно дали, докато работят и учат, ще бъдат осигурявани за пенсия.
Действително пенсионирането за 25-годишните е "необозримо бъдеще" (както каза от парламентарната трибуна депутатката от ГЕРБ Светлана Ангелова). Но то стана необозримо бъдеще вече и за 52-годишните. А това, че управляващите трудно успяват да видят нещо напред във времето или по-далеч от носа си, е друг въпрос.
Иде реч за поредното депутатско предложение, което наистина в бъдеще би облекчило и положението на работещите, и състоянието на пенсионната хазна. Още повече че не става въпрос за някаква приумица, а за нещо, което 2/3 от държавите в Евросъюза го правят отдавна, и нещо, което е наистина справедливо: от държавния бюджет да се плащат осигуровките за пенсия на студентите, които учат редовно.
За неподготвените управници първосигналната реакция е, че това ще увеличи публичните разходи. "Държавата трябва да се бръкне догодина и да извади около 65 млн. лева", аргументира се депутатка от ГЕРБ.
От друга страна, логично е да не бъде прието предложението, защото иначе, колкото и малък и слаб да е, потокът от пари към пенсионната хазна в това перо ще секне. Например през първите три месеца на 2012 г. 168 души са внесли за своя сметка осигуровки за период на обучение. Средно по 21,82 месеца от следването си са откупили висшистите, което им е струвало по 1631 лв. Приходите в НОИ от тях са 282 007 лв. През 2011 г. 1594 висшисти са откупили средно по 27 месеца от следването си срещу 2018 лв. Наистинна 282 хил. е капка на фона на 65 млн. лв., но въпросът е да се инвестира в бъдещето, а не да се гледа на нещата от днес за утре.
Излиза, че хем си инвестирал време и средства в обучението си, хем после пак си плащаш, за да се пенсионираш и да получаваш например еквивалента на днешните 200-250 или 300 лева месечно. Покупката на стаж за пенсия като цяло (не само за висшистите) вкарва нелоши пари в НОИ: например за първите 3 месеца на т.г. приходите в осигурителната институция от това перо възлизат на 2 585 691 лв.
Така поредното предизборно обещание за повече справедливост минава в графата "неизпълними/неизпълнени".

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ