14 Юли 2025понеделник20:48 ч.

Илюстрация Анатолий Станкулов

Радев европеизира ветото ни за РСМ

/ брой: 207

автор:Юри Михалков

visibility 921

Срещата на президента Румен Радев с представители на осем български организации в РС Македония е историческа. Не само, защото е първа по рода си. А и защото българите в Северна Македония заявиха за пръв път на европейската политическа сцена, че са преследвани в собствената си страна по политически и етнически причини. "Преследван съм и все още нас, българите, ни преследват. Бях преследван и по време на демокрацията от 1990 до 2000 г. Трябва да излезем от мишите дупки да кажем истината". Тези думи на публициста Владимир Перев няма как да не стигнат по дипломатическите канали и до други столици в Европейския съюз. Със сигурност ще попаднат върху бюрата на висши представители на ЕС и САЩ, чийто ресор са Западните Балкани. Благодарение на такива мнения в ЕС ще могат да прогледнат, че българското вето не е приумица, а реална тревога от наличието на антибългарска омраза в съседка, претендираща за членство в ЕС.      

И, второ. От речта на Румен Радев става ясно, че България размества акцентите в позицията си, за да я направи необорима. От историческите спорове страната ни ще набляга върху нарушенията на Копенхагенските критерии за човешките права, за да стане ясна българската кауза на евролидерите. И в това отношение не са изключени инициативи на София съвместно с българи в РСМ. Защо да не организираме на лица като Перев пресконференции в наше посолство в ЕС? Или българските организации в РСМ да връчат на Брюксел декларация за преследванията в собствената им страна?

Събитията в Скопие само потвърждават правотата на българската позиция. Социалдемократите на премиера Зоран Заев нападнаха кандидатката за столичен кмет Даниела Арсовска от съперничещата партия ВМРО-ДПМНЕ, че имала българско гражданство и затова не можела да отстоява интересите на столичаните. Ясно, че обвинението е предизборно, защото в неделя предстои втори тур на местния вот, а Арсовска изпреварва кандидата на Заев. Но след като самият той се обявяваше неведнъж срещу езика на омраза спрямо българите, сега партията му "изплези този език". Дали така правят Франция и Германия, Австрия и Италия, Швеция и Финландия? И дали отпадането на българското вето би било в духа на европеизма?

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ