13 Юли 2025неделя20:38 ч.

Здраве

Ракът на кожата взема жертвите си безразборно

Меланомът е най-редкият вид, но най-коварен

/ брой: 88

автор:Аида Паникян

visibility 4609

Ракът на кожата може да засегне всеки независимо от възрастта. Най-често се среща при хората над 50 г. и при хора, които са продължително изложени на слънце. По-висок риск има при тези със светла кожа и лесно изгаряне на слънце. Слънчевите изгаряния в детска възраст също са предпоставка за заболяването, както и прекомерното използване на солариум. В рискова група са хората с повече от 50 бенки, със семейна история за рак на кожата и претърпяна трансплантация на орган.

Има четири основни вида подозрителни кожни промени.

Меланомът

е най-редкият вид рак на кожата, но и най-опасният. Засяга всички възрасти. Започва като тъмно петно, има неравномерни граници и различни цветове - по-тъмни и по-светли. Бързо се разпространява и може да засегне и вътрешните органи, обяснява дерматологът от ДКЦ към софийската университетска болница проф. Соня Марина, която е с дългогодишен практически и преподавателски опит. Тя е категорична, че меланомът изисква незабавно лечение! "Съществува лесно ABCDE правило за ранно откриване на меланом - асиметричност, неравни граници, съдържа различни цветове, големина над 6 мм в диаметър, нараства с времето", пояснява дерматоложката.

Друг вид рак на кожата е 

базоцелуларен карцином

Това е най-разпространената форма на рак на кожата, но най-малко опасна. Започва като малка подутина с цвета на кожата и перловиден ръб, като незарастваща рана или нарастваща подутина. Може да се разрани и да проникне в дълбочина. След преглед и биопсия започва лечение, категорична е проф. Марина.

Втората най-разпространена форма рак на кожата е

спиноцелуларен карцином

Засяга местата, които са най-силно изложени на слънце - лице и скалп. Започва като подутина или като уплътнен участък. Може да нарасне бързо, да се разрани и да се разпространи. Необходими са преглед, биопсия и лечение!  

Актиничната кератоза

е предраково образувание, което засяга местата най-силно изложени на слънце - лице, уши, врат, скалп и задната част на ръцете. Започва като червено-кафяви залющени и грапави петна по кожата. В 10-15% от случаите преминава в спиноцелуларен карцином. Диагностицира се с преглед и биопсия и се пристъпва към лечение.

За да се предпази човек от рак на кожата, необходимо е да се предпази от прекомерно и ненужно излагане на слънце, препоръчва проф. Марина. Съветът й е да се носят предпазни дрехи, шапки и слънчеви очила с UV защита и да се нанася слънцезащитен крем.

Безплатни прегледи

ДКЦ "Св. Иван Рилски" се включва в Националната кампания "Евромеланом 2019" за превенция на рака на кожата.

На 15 май 2019 г. (сряда) проф. Соня Маринска ще преглежда безплатно от 13 до 16 ч. пациенти с петна по кожата, които променят размера, цвета и/или формата си, асиметрични са или с неравни граници, разноцветни са, сърбят или от тях тече кръв или секрет и не зарастват.

Прегледите ще се провеждат след предварително записване на тел. 02/952 58 78 и се отнасят само за пациенти с изброените симптоми.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6256

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4288

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4948

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5834

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4282

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4351

/ брой: 126

Тупик

visibility 5911

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5190

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6103

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6049

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ