21 Май 2024вторник07:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ракът на маточната шийка е типичен за бедните?

Или още за истините и заблудите за онкологичните заболявания

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 1262

През 2010 г. 425 хил. жени са починали от рак на гърдата. На ден от рак на гърдата или матката умират толкова жени, колкото е общият брой на пасажерите на 6 самолета "Боинг 747", казва холандският учен Ян Вилем Гьоберг от университета Еразъм в Ротердам.
Ракът на шийката на матката е типичен за развиващите се страни, твърдят учени. Според данни на СЗО годишно в света се диагностицират около 500 хил. нови случая на рак на шийката на матката, а около 300 хил. жени умират. Предполага се, че в момента в световен мащаб има 1.4 млн. жени с тази диагноза. В Европа

на всеки 18 мин. умира 1 жена

от рак на маточната шийка, а в България - средно всеки ден по 1 жена.
Около 78% от всички случаи на заболяването са регистрирани в Югоизточна Азия, Африка и Латинска Америка. В световен мащаб сериозността на проблема идва от това, че възрастовият пик на инфекцията се отчита при 23-29-годишните.
И още: 51% от случаите на карцином на гърдата се наблюдават в бедните региони на света. Увеличаването на случаите на рак на гърдата и матката в развиващите се страни се дължи на факта, че и там населението застарява, твърдят онколози. Затова се увеличава и рискът от рак при жените. От друга страна, в много региони по света не се използват и най-простите методи за ранно диагностициране, докато в развитите държави тази практика е въведена още през 70-те години на миналия век. Тогава България бе една от първите страни в Европа, въвела задължителен скрининг на национално ниво, но над 20 години го няма, което е една от причините за увеличаване на заболеваемостта, категорични са лекари.
Статистиката говори в полза на  постиженията в медицината. Макар че броят на заболелите от рак на гърдата и рак на маточната шийка се увеличават, нараства и над 5-годишната преживяемост на заболелите и същевременно намалява  броят на починалите. През 1980 г. от рак на матката са заболели 378 хил. жени, през 2010-а - 454 хил. Броят на годишно починалите от този вид рак бележи известен спад като за м.г. е около 200 хил.

Заблуди и истини

Колкото по-опасна е една болест, толкова повече заблуди витаят около нея, категорични са учени, цитирани от Дойче веле. Те са категорични, че няма никакви доказателства, че човек може да се

зарази с рак,

както става при други болести. Но има вируси, причиняващи болести, които от своя страна в крайния си стадий могат да мутират в рак. Например между вируса на хепатит и рака съществува индиректна зависимост. Ако хепатитът доведе до цироза, може да се образува и карцином. Също и кълнът Helicobacter Pylori, който причинява възпаление на лигавицата на червата и язва, повишава риска от рак на стомаха.
Друга заблуда е, че млякото и млечните продукти повишават риска от рак, а консумацията на много зеленчуци го намалява. В миналото млякото и млечните продукти се били "заподозрени" като причинители на рак. Учените са предполагали, че млечните продукти могат да доведат до рак, защото съдържат животински мазнини. Нито една студия не е доказала тази теза. Обратното - голямото съдържание на калций в млечните продукти оказва възпиращо действие и защитен ефект.

Не липсата на зеленчуци

в менюто, а превишената консумация на месо може да се окаже причина за раково заболяване. Американска студия стига да заключението, че прекомерната употреба на месо повишава риска от рак на бъбреците до 30%.
Мит е също, че след операция ракът може да се разпространи. Усъвършенстваните операционни техники, които позволяват извънредно прецизна намеса, всъщност свеждат риска до нула. Въпреки това след операция някои пациенти се чувстват по-зле или ракът рецидивира. Причина за това е стресът, на който е подложен организмът, и е отслабена имунната система.

Размерът на гърдите няма значение

"Големите гърди се поддават по-трудно на преглед", казва онкологът Сивеке. При тях по време на мамография тъканите изглеждат по-твърди. Оттук идва и рискът при големите гърди туморът да бъде открит по-късно, отколкото при гърдите с по-скромни размери.

Мобилните телефони

също са спорен "причинител" на рак.  Последната студия на СЗО стига до заключението, че постоянно ползващите мобилен телефон са склонни да развият определени мозъчни тумори. Хората, които ползват мобилния телефон по-рядко, няма нужда да се опасяват. Все още обаче не е изяснено защо електромагнитното излъчване от мобилните телефони има вредно въздействие.
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ