17 Май 2024петък06:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Иван Ценев:

Ракът на носа и гърлото се подмладява

Тези тумори се крият под маската на "баналната" хрема, казва началникът на клиниката по УНГ при УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ"

/ брой: 39

автор:Аида Ованес

visibility 17063

Проф. Иван Ценев е първият лекар на Балканите, който още преди 13 години поставя кохлеарен имплант на пациенти с вродена глухота. Има две специалности - по патоанатомия и оториноларингология. Специализира в Берлин, където изучава технологията за имплантация. През 1985 г. е избран за професор към Катедрата по оториноларингология в Медицинския университет в София. Проф. Ценев е първият носител на новоучредената академична награда на Медицинския университет, София, на името на проф. Парашкев Стоянов. В момента той е началник на Клиниката по уши-нос-гърло в Университетска болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" и през 2011 г. бе отличен с приза на болницата "Лекар на годината". Национален консултант по УНГ-болести към МЗ.


Цитат:
"Температурата на всмукана цигара в трахеята достига 45 градуса"
"Не бива да се сатанизира българският лекар "



- Професор Ценев, успокоиха ли се хората за операциите от сливици след случая с детето при вас?
- Знаете ли, след случая с починалото дете никой не иска да оперира сливици. Ако по-миналата година в страната имаше около 17 хил. операции на сливици, за миналата година те са под 10 хиляди.
- Насокро имаше друг случай във Варна.
- Да, имаше. Навсякъде по света умират хора от операция на сливици - в Швеция по 3-4 случая годишно, в Германия - по 12-14 и пр. Все пак, става въпрос за биологичен процес. И това не се случва само у нас, не бива да бъде сатанизиран българският отоларинголог или българският лекар като цяло. Но, подчертавам дебело, трябва да се прави пълният набор предварителни изследвания и още по-важно - задължително трябва да има последващо активно наблюдение на пациента. Дори когато става въпрос за т.нар. еднодневна хирургия, наблюдението е задължително.
- Увеличават ли се случаите на рак на носа и гърлото?
- Не бих казал, че бележат кой знае какъв ръст, но категорично се подмладяват. А колкото е по-млад пациентът, толкова по-агресивно се развива болестта. Преди години в страната се оперираха около 270-350 души годишно от рак на ларинкса. Сега са около 400-420 на година. Операциите на околоносните кухини поради малигнени заболявания не са повече от 120-150.
- На какво се дължи това?
- Отдавам го преди всичко на стреса, който хората изживяват, а също и на небрежно отношение към собственото здраве - пушачите са навсякъде. Основна причина е тютюнопушeнето - при нас 99% от пушачите са с карцином на ларинкса, подобен е и процентът на хората с рак на белия дроб, както и на останалите локализации - епифаринкс, хипофаринкс. Говоря за хора, които изпушват по 2-3 кутии дневно в продължение на 10-15 години. Имах пациент, който казваше, че кибрит има само вкъщи - сутрин запалвал цигара, излизал и цял ден палел цигара от цигара. 
В голяма част от тези тютюни се съдържа радиоактивен полоний-210. Тютюнът вирее добре в почви, богати на полоний - полупланински и планински терени. Температурата на запалената цигара е между 750 и 950 градуса. А температурата при изсмукването в трахея, носна и околоносни кухини, достига и до 45 градуса. Тези хронични изгаряния на този нежен епител води до такива хистологични изменения, които стимулират развитието на клетъчния състав и развитието на тези туморни формации. Всяка година в първо УНГ отделение, което е с профил онкологични заболявания, извършваме между 350 и 400 радикални и функционални операции при злокачествени тумори на ларинкса и хипофаринкса. Всяка година в отделението по онкологична оториноларингология се диагностицират над 100 злокачествени тумори на епифаринкса, които след това се насочват за лъче-  и химиотерапия. Решението за това се взема от създадения от преди 30 години Комитет за лечение и контрол на туморите на главата и шията. Това е много, особено като се има предвид, че при нас са около 3/4 от операциите на онкологична патология в областта на главата и шията за страната. От 1995 г. в отделението се въведе оперативното лечение на туморите на устната кухина и езика. Ракът на езика е заболяване, което доскоро бе изключително рядко срещано, но напоследък става ежедневие. При нас се правят и коригиращи операции на лицето, свързани със злокачествени заболявания на околоносните кухини. Това е водещата в България клиника, в която се правят най-много операции на злокачествени тумори в носните и околоносните кухини - наистина операцията е обезобразяваща, но е животоспасяваща хирургия.
Разбира се, имаме и случаи, при които злокачественото образувание не е свързано с тютюнопушенето.
- Какви са причините за тях?
- Напоследък се говори и за много инфекции - особено предизвикваните от папилома вируси. Вече е известно, че те също са онкогенни, независимо къде са - във вътрешни органи, череп, околоносни кухини. Вероятно комбинацията от вирусните заболявания и стимула, който получават от тютюнeвите катрани, променят структурата на клетките и образуват тумори. Поне засега това със сигурност е доказала медицинската наука. По отношение на туморите в околоносните кухини дълго се смяташе, че това са хора, работещи в дървопреработващата промишленост.
- А може ли да се говори за генетична предразположеност?
- Да, в медицинската литература са описани такива случаи, при които членовете на цели фамилии умират от едно и също туморно заболяване. От друга страна, специалистите, които възразяват срещу генетиката, твърдят, че въпросните фамилии живеят при едни и същи битови условия, тоест говорим за влияние на околната среда.
- Какви са симптомите на тези заболявания?
- Лошото е, че в началото няма обезпокоителни симптоми - например леко дрезгав глас, който се отдава на възпалително заболяване - хрема, простуда, и човек неглижира проблема. Под маската на тези възпалителни изменения авансира заболяването до момента, когато гласът стане напълно афоничен. Същото и при други локализации - сливици, фаринкс, епифаринкс. За жалост наблюдаваме все повече пациенти в късен стадий. И все пак, ако дрезгавият или приглушен глас продължава у човек повече от 20-30 дни, добре е да потърси отоларинголог. Когато процесът се развива в носа или околоносните кухини, започва с едностранно запушване на носа.
Друг белег е появяването на жилки кръв в секрета. На по-късен етап идва главоболието (за туморите, които са в черепната кухина). То има по-различен характер от главоболието, което има човек, когато е настинал или е хремав - едностранно, тъпо, пробождащо и в зависимост от локализацията на тумора, може да е в половината глава (в теменната или в челната област) и се усилва след употреба на алкохол и цигари. Когато човек има такова едностранно главоболие, трябва да потърси отоларинголог. Изследване на скенер може да уточни диагнозата. А скенери в България в момента има, даже повече от нужното, така че това изследване не е проблем да бъде направено.
- Какво е лечението?
- При различните тумори е различно. Има и такива, при които трябва да се съчетаят оперативното с химио- и лъчелечение. Нашата болница разполага със съвременно оборудване на европейско ниво.
- Казахте, че някои тумори се маскират зад баналната хрема. Какви може да са усложненията от нея?
- Когато бях студент, проф. Янков казваше, че хремата се лекува за една седмица с капки за нос или за 7 дни с носни кърпички. Дори навремето тази хрема се наричаше "симплекс". Сега знаем, че тя въобще не е симплекс. При развитието на остра хрема трябва да се пази леглото и човек да не се натоварва физически и умствено. Трябва да се пият топли чайове, за да може максимално механично да се "измие" вирусът. Освен това при остра хрема трябва да се ползват капки за нос, за да може пациентът да диша. В противен случай се създава един байпас през устата, което води до изсъхване на лигавицата, а и като се дисиминира възпалението към трахея, бронхи пр., появява се и дрезгавият глас. Така че баналната хрема не е никак банална и трябва своевременно да се вземат мерки.



По данни на Националния раков регистър през 2009 г. с рак на устните са 152 мъже и 62 жени. С рак на езика са 113 мъже и 29 жени, а при рака на устата съотношението е 114:24. Със злокачествени образувания на сливиците общо са регистрирани 92 случая, на назофаринкса и хипофаринкса - 88 и 91, на носа и синусите - 66. През 2009 г. са починали по 18 души от рак на устните и на назофаринкса, 76 - на езика, 54 на хипофаринкса. Очакванията на специалистите за 2012 г. са за нови около 670 случая на рак на ларинкса, близо 930 злокачествени образувания на фаринкса, устните и устната кухина, като около 190 от тях ще са само на устните. Всички те са с по около 20-25 случая повече от 2009 г.


 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ