14 Юли 2025понеделник20:27 ч.

Размиси за приоритетите

Спасяването на един човешки живот е по-важно от построяването на 1 км магистрала

/ брой: 15

автор:Йордан Съев

visibility 1822

Наскоро само в болница "Шейново" умряха две млади жени-родилки. Едната оставя сираче на 2 г., а новороденото след няколко дни почина. В същото време една магистрала е продължена с 1 км и с толкова се приближава към заветния миг, когато премиерът ще пререже лентата за нейното откриване. Добре е и в България да има пътища в идеално състояние, както в Германия, където за движение по аутобаните няма ограничение в скоростта. Мощни "Мерцедеси" и ВМВ-та се движат по тях с над 200 км в час. Не знам каква основа влагат, с какъв асфалт ги покриват, но те са гладки като стъкло и по тях автомобилите наистина могат да се движат с много високи скорости без риск от произшествие, причинено от състоянието на покритието.
Но строителството и поддържането на такива пътища не е основен приоритет на Германия. На първа позиция е грижата за човешкия фактор. Независимо дали управляващи са социалисти или християндемократи, които са основните партии в Германия и се редуват във властта, първата им грижа е благосъстоянието на преобладаващото мнозинство от хората. В условията на настъпилата криза и последвалата рецесия държавата отделя огромни средства, насочени за запазването на работните места. Тя става съсобственик на крупните промишлени предприятия, което е завоалирана форма на национализация. С такава финансово-икономичска политика се запазват, а дори и се увеличават работните места в автомобилната и металургичната промишленист, както и в производството на стоки и услуги в други отрасли.
Когато индустрията работи, може да се издържа и социалният сектор. В условията на криза и рецесия в Германия са разкрити 360 хил. работни места за лекари и 240 хил. за медицински сестри. Понеже университетите и училищата доставят до 2/3 от тях, се привличат медицински кадри от други страни, включително от България. За периода 2009-2011 г. страната ни са напуснали над 800 лекари и 530 медицински сестри, които сега работят в Германия и почти още толкова - в други страни, предимно арабски монархии като Саудитска Арабия, ОАЕ, Кувейт. В тях се смята, че един лекар трябва да се пада на 1200 жители и затова привличат медици от други страни със заплата от 3000 долара, което е валидно и за българските там. У нас сега на един лекар се падат 4500 души, но това е средно за страната. В много райони по същество няма здравно обслужване. Наскоро една телевизия показа жена от Смолянско, която е родила вече две деца в дома си с помощта на съпруга си, който по образование е електротехник. Дотам ли обаче трябва да се сведе стандартът на здравеопазването? Ами тогава и децата да не ходят на училище, а да ги обучават родителите им вкъщи. Затова възниква въпросът кои трябва да са приоритетите в държавната политика и има ли въобще такива сега в България.

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ