28 Май 2025сряда23:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Разривът

Тръмп разочарова Меркел и резултатът е налице: отворена е нова глава в трансатлантическите отношения

/ брой: 103

автор:Кристиела Симеонова

visibility 4472

Най-интересната част от визитата на германския канцлер във Вашингтон в края на март бе отказът на американския президент да се ръкува с нея. Конфузният момент впоследствие бе замазан от американската администрация с извинението, че Тръмп просто не е чул подканата за ръкостискане.
Докато си мислехме, че акцентът от срещите на високо ниво на НАТО и на Г-7 миналата седмица отново е повече върху нелепото поведение на Доналд Тръмп, отколкото върху тяхната резултатност, то голямата новина се оказа следствие именно от тези срещи. Докато Тръмп изрази задоволство от дебюта си на европейска сцена, а председателят на Европейския съвет Доналд Туск определи съвета на Г-7 като най-предизвикателният от години наред, германският канцлер изрази своето разочарование непосредствено след разговорите, които определи като "много незадоволителни". Гневната й реакция бе главно по повод разрива между САЩ и останалите шест страни по въпроса за климатичните промени. А и навярно канцлерът не е била особено поласкана и от думите на Тръмп, че "германците са лоши, много лоши", защото продават милиони коли в САЩ, това е "ужасно" и "ще го спрем"...
Щяхме да можем да си поотдъхнем, че очакваните с нетърпение сигнали от първите срещи на Тръмп с евролидерите можеха да бъдат и по-лоши, ако не последва съдбовното изказване на фрау Меркел пред симпатизанти в Мюнхен.
"Европа не може повече да е напълно зависима от съюзниците си и трябва сама да се заеме със съдбата си, отсече тя, като с думите си прати ясния сигнал, че разривът в традиционно близките европейско-американски отношения при настоящия президент е налице. В частност и в германо-американските.
С европейската си обиколка Тръмп показа на Германия, а и на останалите европейски лидери, че САЩ вече не са надежден партньор - Вашингтон нито потвърди ангажимента си по Член 5 на пакта за колективната отбрана, нито по Парижкото споразумение за климата, опозиция е и на идеите за свободна търговия. Разминаването между САЩ и Европа в отношението към Русия също е факт.
Разбира се, не бива да се подминава фактът, че изказването си Меркел направи на предизборна среща на коалиционния си партньор Християнсоциалния съюз, който в последно време е нейн изявен критик, изискващ по-категорични и остри позиции от нея.
От друга страна, германският канцлер отправи послание към всички гласоподаватели, които ще дадат вота си на парламентарните избори на 24 септември, че в тези толкова размирни времена Европа трябва и може да се погрижи сама за своята сигурност, отвъд рамките на НАТО. Не може силната европейска страна Германия, а и цяла Европа вечно и автоматично да разчитат на военния щит на алианса. А знаем, че именно Берлин е един от основните поддръжници на идеята за създаване на общоевропейска армия като един от елементите на федерализация в и без друго разкъсвания от противоречия ЕС - нещо, което не се нрави на мнозина в Европа.
Послание и към останалите страни в Евросъюза изпрати Меркел - традиционната му сателитна на САЩ функция във външната политика трябва да отиде в миналото, и то като че ли не толкова защото така е правилно, а защото промяната в американската администрация в лицето на Тръмп не се нрави на канцлера. А в тази нова реалност Германия ще продължи да има ключова роля, бранейки интересите на Европа (разбирай, германските интереси).
Основната цел на изказването на Ангела Меркел обаче са САЩ и Великобритания, пред които тя демонстрира сила и решителност, че Евросъюзът може да се справи и без тях. Британците решиха да го напуснат, но останалите 27 страни ще се сплотят още повече, за да отвърнат подобаващо на евроскептицизма - това иска да внуши германският канцлер. Обединени срещу несгодите, ще се справим! Друг е въпросът доколко това ще се реализира на практика. А курсът на американския президент само отдалечава Щатите от Европа, в това е категорична Меркел, макар да не спомена конкретно Тръмп, разочарованието й от когото е голямо. На този фон Великобритания и САЩ навярно ще засилят още повече и без друго здравите помежду си връзки. Само че дали двустранното им сътрудничество може да се сравни със сътрудничеството с Евросъюза от понастоящем 28 страни и в неговите рамки?
Поне засега Тръмп не се дава на статуквото да го погълне, както прогнозираха мнозина, и ще действа според предизборните си обещания, доколкото му позволяват правомощията. Въпросът е какви ще бъдат последствията за световния хегемон. Първото е факт - Германия размаха пръст. Традиционно близката Америка вече изглежда далече от очите на Ангела Меркел, коментира френският "Фигаро". Интересни времена предстоят...

Мерц готов за по-дълга война срещу Русия

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 94

Рюте предлага 5% военни разходи

автор:Дума

visibility 1277

/ брой: 94

Австрия отчете ръст на крайнодесни деяния

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 94

Накратко

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 94

Новият Джеймс Бонд

автор:Александър Симов

visibility 1320

/ брой: 94

Нужна ли е на БСП програмна дискусия сега?

автор:Дума

visibility 1318

/ брой: 94

Програмата е ръководство за действие

автор:Дума

visibility 1275

/ брой: 94

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ