19 Април 2024петък08:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Реални абсурди

/ брой: 300

автор:Андрей Пантев

visibility 2236

Колкото и да ми е неприятно да кажа, самото ДПС се роди заради Възродителния процес, който е едно от най-антибългарските събития у нас. По време на тези събития турците у нас се почувстваха равни помежду си, независимо от своя социален, административен, партиен и друг статус. Това беше една хранителна среда, при която по-нататък започна точно обратното на стремежа за справедливост и права. Не можем да скрием нашата гузна съвест за това, че движението бе регистрирано като партия, въпреки че има етническа и религиозна основа, защото по това време Западът ни оценяваше само по индикатора как се отнасяме към турците у нас и към Турция като държава. Този според мен неоснователен и изкуствен, но реален наш рефлекс за прегрешение и дори вина, ни караше да се чувстваме задължени да ухажваме турците. По простата причина, че не сме били толкова вежливи към тях десетина години преди това.
В момента този, който иска да разбере какво става вътре в ДПС, според мен трябва да отиде на врачка. Във всички други партии е имало сладникави или драматични раздели и противопоставяния, но преди това имаше предварителни свидетелства за различията. Тук нещата станаха внезапно и затова можем само да гадаем за причините. Този вектор на разграничение "Русия-Турция" според мен в случая е по-несъществен от други неща, на които хора като мен - гледайки отстрани, реагират с удивление. При всички случаи е недопустимо български политически деец да се "укрива" в чуждо посолство. В същото време това може да се приеме едновременно като послание и към обикновения турски електорат в България, и към българския политически елит, и като реверанс към Турция. Очевидно Местан играе ва банк и вече няма да крие своята протурска ориентация. Очевидна е и намесата на чужда държава във вътрешните ни дела. Но да напомня, че в предизборната борба след демокрацията имаше официално обръщение и на Рейгън към българите за кого да гласуват, макар да съм сигурен, че той тогава не е знаел къде се намира България.
Според мен конфликтът Турция-Русия няма да се превърне в глобален, нито във военен, времето на класическите войни вече е приключило. Има други средства, които може би са дори по-пагубни от конвенционалните войни, но фронтови линии с артилерия и авиация няма да има. Вярно е, че от края на Средновековието насам България винаги е била междинно звено между Турция и Русия. Но Русия винаги е играла ролята на съвпадащ с българските интереси стратегически противник на Турция, независимо какви са нейните мотиви. Тук говоря за една хладна геоисторическа равносметка. Като исторически враг на Турция, не само по верски причини, Русия имаше интерес да създаде обръч от малки независими християнски държави около Босфора с цел евентуално с тяхна помощ да излезе към Средиземно море, като погуби Османската империя. Това, разбира се, днес не може да бъде мотивация за съвременни предпочитания. Но смятам, че - погледнато отвън - не е много трудно да предпочитаме страна като Турция, с която днес сме във военен съюз, пред Русия, а Русия с основание смята НАТО ако не за свой враг, то за неприятел. Русия винаги е била много снизходителна към нашето поведение в драматични моменти. Има дори една книга на Е. Сенявска - "Противники России в войнах ХХ века", където възможно най-лежерно, най-добронамерено, най-умерено и без сериозен укор се споменава участието на България срещу Русия по време на Първата световна война. Нещо повече - но за разпрата по време на българската криза не е виновна само Русия, както представяха нашите историци, които смятаха, че като напсуват Александър ттт, Западът ще ги прегърне. Но, както видяхме по-късно, Русия влезе в съюз с Англия, с Франция срещу България и това не знам защо никой не го взема предвид. Всички тези, които са ни ръкопляскали на нашето противоруско поведение, след това са се разбирали, а понякога и съюзявали с Русия и ние сме оставали с пръст в устата.
За да се прогнозира какво ще стане със сегашния конфликт Доган - Местан, човек трябва да е или много навътре в нещата, или да вярва, че всичко е на много принципна идейна основа. Но след като толкова тайнствено ставаха разни събития около ДПС - от убийства до странни напускания, в момента медиите пишат какво ли не за заплахи, бронирани джипове, тайни срещи и пр. Докато политиците и особено службите не обяснят ясно какво става, историята ще продължи да обраства с "факти", които имат малко общо с истината. Трудно можем да кажем, че партиите, политиците, държавата имат адекватно поведение в момента. Има обаче едно безусловно състояние, при което всички партии се настройват срещу ДПС и някакво евентуално разделяне на ДПС може би ще намали тази войнственост, която повече ми прилича на тест за благонадеждност. От една страна, всеки се разграничава от ДПС, от друга страна, излиза, че ДПС управлява България. Ако всичко не е просто един театър.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ