23 Юли 2025сряда15:36 ч.

Според шефа на ДКСБТ Владимир Иванов много търговци реализират свръхпечалби

Режат помощите за бизнеса, ако храните не поевтинеят

Таван върху цените може да реши проблема със спекулата, смята експерт

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 1765

Във връзка с високите цени в търговските вериги служебният вицепремиер по управление на европейските политики и еврофондове Атанас Пеканов обясни, че правителството не е обсъждало въвеждането на таван върху цените. Той обяви вчера, че ще се вземат "меки" мерки. 

"Ако те не дадат резултат, е възможно служебното правителство да спре помощите за големите компании и индустрията", заяви Пеканов пред БТВ.

Има злоупотреба с търговско положение при формирането на цените на храните. Това пък заяви пред БНТ председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов. Според него много търговци вървят към свръх рентабилност и това изкривява пазара.

Според Иванов е необходимо спешно държавата да постави като абсолютен приоритет развитието на земеделския сектор, а малките производители да формират обединения, с които да противостоят на едрите търговски капитали. 

"България има потенциал да храни 30 млн. души и трябва да използваме това. Съответно, трябва обединение на земеделските производители като противодействие на големия търговски капитал. Я, си представете сега да имаме една обща аграрна камара и млечен борд, който да направи магазини в цялата страна. Какво ще се случи с пазара - дали ще са същите цените", посочи той.

Икономистът от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова коментира, че у нас има спекула и таванът на цените е едно от възможните решения на проблема. "Има очевидно договаряне между големи търговски вериги, така че да поддържат сравнително високи цени по определени механизми. И да виним, и да не виним КЗК, обаче, очевидно тя не може да сложи подслушвателни средства на собствениците на големите вериги. Хората в бранша се познават много добре, чисто приятелски също, и те няма как да не си говорят и обменят информация", посочи тя.

Междувременно стана ясно, че на търговските представители на България зад граница е разпоредено да събират данни за цените на над 20 основни хранителни продукта, сред които брашно, олио, ориз, боб, захар, прясно и кисело мляко, масло, краве сирене, кашкавал, яйца и месо. Търговските ни представители ще следят цените в големите хранителни вериги в седем европейски държави - Германия, Австрия, Франция, Румъния, Гърция, Чехия, Хърватия, както и в по-малки търговски обекти в същите страни. Данните ще се обработват и съпоставят с цените в търговските обекти в България, като цялата информация ще бъде публична.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ