20 Февруари 2026петък10:46 ч.

Рилският манастир получава спешно 600 000 лева

автор:Дума

visibility 889

На заседанието си утре Министерският съвет ще гласува да се отпуснат по бюджета на Министерството на финансите 600 хил. лв. субсидия за Рилския манастир, която той не е получил за тази година. Обещанието даде премиерът Бойко Борисов, който днес отиде до манастира за лична среща с игумена му Евлогий. "Като чух, че на игумена не му стигат парите, ми стана болно, па и ме хвана яд. Затова дойдох на крака да му изкажа своите почитания и да чуя неговата болка", каза Борисов, а преди това игуменът на обителта се оплака пред Нова тв, че отпуснатите 26 млн. лева държавна субсидия не стигат почти за нищо. Каза още, че манастирът не е получил предвидените за реставрация и ремонти 597 хиляди лева.

"До този момент ние не сме получили нито един лев от държавната субсидия, която отпуска българският парламент за Рилския манастир като паметник на ЮНЕСКО. Има решение на комисията по вероизповеданията субсидията да се продължи. Но след това се губи някъде в дебрите на нашата бюрокрация и не можем да открием какво се случва с нея", разказа дядо Евлогий. В манастира се опасяват, че липсата на държавна помощ може да го извади от списъка с обектите на ЮНЕСКО, тъй като не се поддържа. Игуменът каза още, че от манастира са кандидатствали по мярката 60/40, одобрени са и са получили облекчения за 13 работни дни от месец март.

Обичайно, Борисов се хвърли светкавично да реши проблема и да докаже, че държавата дава това, което обещава.

След разговора му с игумена на манастира дядо Евлогий стана ясно, че манастирът има недостиг на средства и заради нарасналите разходи на Светия Синод, който не е превел на обителта предоставените на Българската православна църква над 1 млн. лв. за ремонти в Рилския, Троянски и Бачковския манастири.

По думите на Емил Велинов, директор на "Дирекция вероизповедания" в Министерския съвет, който придружаваше Борисов, държавата е вкарала 1.1 млн. лв. за трите манастира в общата  годишна издръжка за Светия Синод в размер на 26 млн. лв, половината от които вече са преведени от бюджета. Парите за ремонти в трите манастира обаче били използвани за заплати в Българската православна църква, обясни Велинов. Адрианополският епископ Евлогий обаче уточни, че тези три манастира не получават заплати от Светия Синод.

Ситуацията с финансите в Рилския манастир се усложнила от липсата на приходи от туризъм в последните два месеца на пандемията. За да оцелее обителта, монасите били принудени да обявят дарителска сметка.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 445

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 402

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 406

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 424

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ