14 Юли 2025понеделник20:10 ч.

Рискова реанимацияц

/ брой: 293

автор:Дума

visibility 1494

Идеята за създаването на Кавказка конфедерация не е нова. Неин родоначалник е   Шалва Маглакелидзе - грузински политик, колаборационист в годините на Втората световна война, по време на която достига чин генерал-майор от Вермахта. През 1919-1920 г. той е генерал-губернатор в Тбилиси, където лансира плановете за създаването на конфедерация на кавказките държави под турски протекторат. В това си начинание разчита на подкрепата на Англия и Германия. По-късно е главен вдъхновител на Грузинския легион и основател на Съюза на грузинските традиционалисти. Маглакелидзе не успява да осъществи проекта си. Но той възкръсва след разпада на Съветския съюз. Регионални амбиции за лидерство в района, камуфлирано с панкавказка политика, провъзгласява в началото на 90-те години първият президент на съвременна Грузия Звияд Гамсахурдия. Днес историята среща още един аналог, само че в съвсем различни условия. Усетил негативите на изолацията след петдневната война през август 2008 г. и намалелия интерес от страна на големите геополитически играчи към Грузия, режимът на Михаил Саакашвили напоследък полага неимоверни усилия да реанимира замисъла за създаването на Кавказка конфедерация. В случая ясно се вижда как миналото влияе над настоящето  при вземането на политически решения.


Възраждането на темата за Кавказка конфедерация пролича явно при посещението на грузинския президент в Азербайджан през юли. Тогава наблюдателите приеха изявленията му като плод на неговата емоционалност. Но по-късно той отново постави въпроса на тазгодишната редовна сесия на Общото събрание на ООН. Междувременно стана известно, че грузинското външно министерство работи доста упорито с редица инициативи за осъществяването на тази идея. Доколко е реално и постижимо ли е това при сегашните условия? Първо, трябва да се има предвид  обстоятелството, че в Кавказ са замразени или тлеят много етнически, религиозни и политически конфликти - в Чечения,  Ингушетия, Нагорни Карабах, Нахичеван, Абхазия, Южна Осетия, населената с арменци грузинска провинция Самцхе-Джавахетия и много други. Осетинците например, смятани за потомци на номадско скитско племе, са християни - за разлика от другите мюсюлмански народи в Северен Кавказ, и това ги прави естествени съюзници на руснаците. В Балкария, разположена в централните части на Северен Кавказ и заемаща големи райони от Кабардино-Балкарската република, която влиза в състава на Руската федерация, живеят по-малко балкарци, отколкото са сънародниците им в съседните държави. В други райони и автономии като Дагестан клановите войни между основните етнически групи - аварци, даргийци, лезгини и други, се преплитат с гръмко заявяващ за себе си ислямски екстремизъм.  Едва ли случайно терористичната мрежа Ал Кайда обявява територията на Северен Кавказ за част от Ислямския халифат. В исторически план  за този стратегически важен район на границата между Европа и Азия, между християнството и исляма, при всички обстоятелства са се стремили да установят контрол Византия, Османската империя, Нацистка Германия... Днес енергийните богатства на Каспийския район, за които най-удобен е транспортът през Кавказ, определят засиления интерес на САЩ към този стратегически важен, макар и опасно противоречив съвременен Вавилон, населен от десетки нации.


Идеята за създаване на конфедерация на кавказките народи е трудно осъществима по много причини. Една от тях е, че чрез нея Грузия се стреми да се превърне в регионален лидер, което неминуемо ще възроди многобройните сепаратистки формации и движения в района. Така например Нагорни Карабах  - анклав в Азербайджан, населен предимно с арменци, миналия век на три пъти (1905-1907, 1918-1920 и 1991-1994 г.) става арена на кръвопролитни войни. И ако Грузия застане на страната на Азербайджан, което логично следва от политика й, то неизбежно ще се изостри прблемът със Самцхе-Джавахетия. От друга страна, Грузия и Армения са първите християнски държави, а в Азербайджан основна религия е ислямът. Така на пръв поглед привлекателната идея за конфедерация на практика може да предизвика опасна нестабилност в Кавказ. Въображаемата многостранна стурктура сигурно ще се окаже неспособна да неутрализира сторонниците на идеята за Кавказки емират. Което е потенциална опасност от нови конфликти. На всичко отгоре публикуваните в Wikileaks телеграми на американското посолство в Тбилиси до Държавния департамент на САЩ потвърждават ненадеждността на днешните грузински управници. Техните опити за реанимация на идеята за конфедерация на кавказките държави носят опасни рискове.



ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ