26 Юли 2026неделя19:45 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Родители се съмняват в приема в забавачките

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 193

Родители имат съмнения към класирането в столичните детски градини, което беше обявено в края на миналата седмица. Тогава стана ясно, че не достигат около 5 000 места в детските градини и 4 500 в яслените групи в София.


През почивните дни пък кметицата Йорданка Фандъкова заяви, че това класиране било най-прозрачното до момента. От сдружение "Настоящи и бъдещи майки" обаче изразиха сериозни съмнения около класирането, а статистиката на общината определиха като "напудрена". По думите на Фандъкова, 82% от децата вече били обхванати в градините и яслите. От сдружението обаче отчетоха, че от над 22 000 деца с активни кандидатури в Информационната система за обслужване на детските градини на 29 април на първо класиране са били приети 6702, което е едва 30 на сто.


Едва 13% от децата до 3-годишна възраст са обхванати в детските ясли, отчете и Националният статистически институт.


От сдружението дадоха пример, че освен по общия ред, детските градини и яслите приемат и деца с хронични заболявания, което става извън общото класиране. В някои детски градини обаче броят на децата с хронични заболявания е много по-голям от приетите по редовния ред, което според сдружението е съмнително.


Основният проблем е с местата в яслените групи, призна Йорданка Фандъкова. Тя допълни, че досега усилията на общината били насочени към децата в предучилищна възраст.


13 000 деца остават извън яслите и детските градини. Въпреки това кметицата отново се похвали със строителство на забавачки и се оплака, че била започнала работата си в тази сфера не от нулата, а от "минус 44 сгради". Общината била вложила 100 млн. лв. през последните три години за изграждането на градини.

Карикатура на деня - 24.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 3157

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ