23 Юли 2025сряда15:31 ч.

Рок филм фест - роден преди 20 години

Девет култови заглавия са включени в специалната програма на СФФ

/ брой: 54

автор:Дума

visibility 856

Рок филм фест бе съвместно събитие на Британския съвет и Дома на киното и има две издания - 1993 и 1994 г. В основата на организацията от страна на Британския съвет в София бяха Джоана Морис, заместник-директорка, и Десислава Стойчева - ръководителка на отдел "Изкуства". Решителна намеса в програмацията имаше Найджъл Крос, който тогава работеше за Британския съвет в Лондон.

Снимки "София филм фест"
"All My Loving" - реж. Тони Палмър

На първия РФФ специални гости бяха Мич Мичъл (барабанистът на Джими Хендрикс експириънс), режисьорът Питър Нийл ("Експириънс", "Гластънбъри феър"), критикът Патрик Хъмфрис ("Воуг") и Найджъл Крос. Гост на РФФ 1994 беше Тони Палмър. Прожекциите бяха в Дома на киното и кино "Одеон". И двата фестивала се откриха с концерти в Летния театър, организирани от Радио "Тангра", припомня накратко историята Светлана Дамянова.

"Куин в Будапеща" - реж. Янош Жомболай


Девет са заглавията, включени в специалната фестивална секция "20 години Рок филм фест" в рамките на 17-ия СФФ. Четири от тях са на Тони Палмър, който отново ще бъде гост на "София филм фест" с най-новия си филм "Ноктюрно", посветен на Бенджамин Бритън, и "Вагнер", посветен на именития германски композитор. "200 мотела" на Тони Палмър и Франк Запа може да се види на 10 март от 17.15 ч. в Евро синема и на 28 март от 21 ч. в "Люмиер". "Ленард Коен: Bird on a Wire" на Тони Палмър може да се види на 9 март в Евро синема от 17.45 ч. и на 12 март в "Люмиер" от 18.30 ч. "Последният концерт на "Крийм" и "All My Loving" на Тони Палмър ще бъдат излъчени на 8 март в Евро синема от 19 ч. и на 25 март в Дома на киното от 18.30 ч.

"Ленард Коен: Bird on a Wire" - реж. Тони Палмър


"Дневник на Уудсток" на Д. А. Пенбейкър, Крис Хегедюс и Ерез Лауфер ще бъде прожектиран на 15 март в Евро синема от 20.15 ч. и на 31 март в Дома на киното от 20.30 ч. "Куин в Будапеща" на Янош Жомболай показват на 16 март Синема сити от 21 ч. и на 25 март Домът на киното от 21 ч.
"Пинк Флойд: Стената" на Алън Паркър може да гледаме на 9 март в Синема сити от 21 ч. и на 23 март в "Люмиер" от 20.30 ч. "Neil Young Journeys" на Джонатан Деми ще има три прожекции в Дома на киното - на 15 март от 22.30 ч., на 26 март от 20.30 ч. и на 31 март от 13.45 ч.
"Лорд Бънди от София" е българското заглавие в програмата - режисьор е Иван Трайков. Филмът е разказ за съдбата на първата българска рок-група от началото на 60-те. "Порасналите момчета" разказват за някогашното и за съвременното измерение на рока - на 18 март в Дома на киното от 20.30 ч.

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ