13 Юли 2025неделя22:43 ч.

Заради либерализацията

С 2 ст. на киловатчас поскъпва токът

Два варианта за свободни цени на електроенергията за бита от 2020 г.

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 774

Два варианта за либерализация на енергийния пазар до пълното освобождаване на цените на тока за домакинствата обсъждат енергийното министерство, ресорната парламентарна комисия и представители на бизнеса. Предпочетеният вариант ще влезе в сила от 1 юли 2020 г., когато Комисията за енергийно и водни регулиране (КЕВР) трябва да започне да формира тарифите за електроенергията, като включи в тях част от постигнатата на свободния пазар средногодишна цена.

Според единия вариант освобождаването на цените за бита ще е за три години, като в първите две години 30% от цената се формира от борсата за ток, а през последната - 40%. Вторият вариант обхваща пет години, с по 20% свободна цена всяка година. Все още не е решено кой от двата варианта да се избере, но по-важното е да се реши електроснабдителните дружества от кой сегмент на борсата за ток ще трябва да си купуват допълващата квота, за да не стават манипулации, които да доведат до рязко поскъпване на тока за домакинствата. Това е станало ясно по време на българо-корейски енергиен форум в София с участието на енергийния зам.-министър Жечо Станков, председателя на КЕВР Иван Иванов, шефа на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов и бившия енергиен министър от ГЕРБ и ексдепутат Делян Добрев, съобщава "Медиапул".

От думите на Валентин Николов стана ясно, че този път пълната либерализация на електроенергийния пазар, за която от години се говори, но все се отлага, е неизбежна. Постепенното освобождаване на цените за бита ще започне от 1 юли 2020 г. По думите му до края на настоящата година трябва да се избистри моделът за освобождаване на цената за бита и до края на януари 2020 г. да бъдат приети поправките в Закона за енергетиката с фиксирания график за пускане на тарифите и процента на пазарната компонента в тях.

Регулаторният шеф Иван Иванов заяви, че "ако някой смята, че токът ще поскъпне с 20-30%, както се твърди по някои медии, да знае, че това не е възможно и няма да се случи". Според него присъединяването на България към европейския енергиен пазар ще осигури повече количества енергия за българската борса на ток, а това няма да допусне по-сериозен ръст на цените.

Предстои и разрастване на трансграничната свързаност на преносните мрежи в региона на Балканите, което ще даде възможност от втората половина на 2020 г. да се внася електроенергия и от Италия, и от Чехия и Полша, посочи Иван Иванов.

Досега са правени предварителни разчети и анализи за ефекта от либерализацията върху цените за бита. Базата е очертаваща се средна пазарна цена на тока за следващия ценови период (юли 2020 г.) от около 106 лв./МВтч. Сега определената от КЕВР е близо 90 лв./МВтч. Повишението обаче ще се компенсира от очакван спад на някои от компонентите в тарифата като "Задължение към обществото". Затова прогнозата е с прибавянето на пазарен елемент повишението на цената ще е от порядъка на 2 стотинки за киловатчас за следващата година.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ