17 Май 2024петък09:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

С 3 млрд. евро набъбна външният ни дълг за година

/ брой: 188

автор:Дума

visibility 433

Брутният външен дълг на България в края на юли 2021 г. възлиза на 40,527 млрд. евро и е 61,7% от БВП на страната, обяви БНБ. За една година той е нараснал с почти 3 млрд. евро.

Брутният външен дълг на една държава е важен показател за задлъжнялостта на икономическите играчи в нея към външни кредитори. Той включва както задълженията на правителството, така и тези на частния сектор - банки, фондове, фирми и др.

По-голямата част от брутния външен дълг на България се формира от дългосрочни задължения - в края на юли те възлизат на над 34 млрд. евро и за една година са нараснали с 2,5 млрд. евро. Карткосрочните задължения, които трябва да се погасят в следващите 12 месеца, са за 6,375 млрд. евро, което е с 408 млн. евро повече отпреди година. Преобладаващо външните задължения на страната са деноминирани в евро.

Външният дълг на правителството в края на юли е 8,354 млрд. евро, което е 12,7% от БВП. За година увеличението е с 2,164 млрд. евро или 35% - най-голямото увеличение сред останалите икономически играчи. През септември м.г. правителството на Бойко Борисов емитира 2,5 млрд. евро на международните пазари - за първи път след 2016 г. Книжата бяха в две емисии - със срок на погасяване 10 и 30 години.

С 4,7% са нараснали външните задължения на банките и фондовете на паричния пазар до 4,390 млрд. евро, лек ръст има включително и на задълженията на БНБ. Фирмите дължат заеми и дългови ценни книжа към чуждестранни финансови институции в размер на 12,769 млрд. евро към юли, което е с 5,5% повече отпреди година.

Вътрешнофирменото кредитиране е с най-значителен дял в структурата на външния дълг - 35% към края на юли 2021 г. при 38% година по-рано.

 

 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1008

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 892

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ