26 Април 2024петък02:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

С най-малки резерви от петрол сме в случай на криза

/ брой: 188

автор:Дума

visibility 275

България е страната в ЕС с най-ограничени резерви от петрол и петролни продукти в случай на криза, става ясно от статистиката на "Евростат". Страната не изпълнява изискванията на европейските директиви за поддържане на ниво, равняващо се на среднодневния внос за 90 дни, и поддържа ниво за 74 дни. Данните на "Евростат" показват, че пандемията оказва съществено влияние върху резервите на ЕС.

Европейското законодателство изисква страните от общността да съхраняват петрол и горива, които да покриват поне 90 дни от среднодневния внос или 61 дни от среднодневното потребление, в зависимост от това кое количество е по-голямо. Вторият метод на изчисление на запасите е приложим единствено за страни със собствен добив на петрол - Нидерландия и Дания.

Част от тези резерви могат да бъдат съхранявани и в друга държава от ЕС. В общността само пет държави държат цялото количество от горива за спешни нужди на собствена територия - Гърция, Унгария, Полша, Словакия и Финландия.

Към юни 2021 г. страните от ЕС поддържат 112,5 млн. тона петролни продукти в резерв за кризисни ситуации, от които 47 млн. тона са запасите от петрол. Данните за България показват, че запасите от петрол в складовете достигат 962 хил. тона, като малка част от тях се съхраняват в друга страна от ЕС. Обемите на запасите за извънредни ситуации се определят от нормативната уредба и тяхното ниво е относително стабилно.

България е една от малкото държави, която посреща лятото на тази година с ръст на търговските резерви от петролни продукти - в момента те са с 11% повече спрямо юни 2020 г. Страните с най-големи резерви от петрол и петролни продукти в ЕС са Германия, Франция и Италия.

Коментар - в статията на Евгени Гаврилов "Параграф 22".

 

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ