20 Април 2024събота01:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

С паметник на св. Кирил славят Енинския апостол

Фигурата е изваяна от бял мрамор от казанлъшкия скулптор Ваньо Колев

/ брой: 232

автор:Христо Христов

visibility 3025

Паметник в прослава на най-стария запазен старобългарски ръкопис ще бъде открит днес край черквата "Света Параскева" в казанлъшкото село Енина. Ръкописът, в който се срещат и глаголически букви, е открит при ремонтни работи в храма преди 55 години, тогава той бил занесен в Института по български език при БАН от местна учителка. Думите, написани по стародавния образец, не са били отделени една от друга, буквите са изписани със силен наклон вдясно, което напомня т.нар. "висящо" писмо, сходно с гръцките ръкописи от ІХ век. Днес Енинският апостол се съхранява в Народната библиотека, предполага се, че той е бил част от т.нар. Изборен апостол, който е съдържал 26 или 27 тетрадки. Съхранени са едва 39 от листовете.
Идеята да се издигне паметник е на бизнесмена и бивш политик от БСП Добромир Гущеров, който има къща в Енина и напоследък се е преселил тук със семейството си. Паметният знак е направен от бял мрамор, като монолитният и тежащ 3 т блок е донесен от Гърция. Изпълнението е дело на казанлъшкия скулптор Ваньо Колев, който предложил свещената книга да бъде в ръцете на св. Кирил Философ, и на каменоделеца Стефан Кавалов.
В събота, в самото навечерие на Петковден, когато е енинският събор, ще бъде открита и мраморна скулптура на Алеко-Константиновия герой Бай Ганьо върху бяло магаре и дисаги с мускалчета розово масло. Според изследователите на Алековото творчество прототипът на героя му, розотърговецът Ганьо Сомов, е с корени от село Енина, напомня дарителят Гущеров. Мраморната композиция ще напомня, че точно преди 115 години Щастливеца е написал първия от поредицата фейлетони с този главен герой.
Фигурата на Бай Ганьо в цял ръст, излята от бронз и приседнала на дървена скамейка, може да бъде видяна от няколко години в павелбанското село Скобелево. Автор е възпитаникът на Великотърновския университет Тамер Халил. Инициатор и спонсор за направата е местен бизнесмен, собственик на етнографския комплекс с розоварна "Дамасцена".

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ