20 Ноември 2025четвъртък02:19 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка Михаела Катеринска

Съдът потвърди : Чума по козите в Странджа не е имало

автор:Дума

visibility 1270

Съдът потвърди това, което казвахме - чума по животните в Странджа нямаше. Има окончателно решение на петчленен състав на ВАС по казуса „чума по животните в Странджа“, съобщи на брифинг лидерът на БСП Корнелия Нинова. И припомни случая с козите на баба Дора, с младата фермерка Ани от Болярово и битката, която жените водеха, за да спасят животните си от принудителна евтаназия.

Една по една битките ни получават признание, подчерта Нинова и припомни,че тогава БСП се застъпи категорично за хората и за спасяването на поминъка им.

„Участвахме в протестите. От страна на управляващите бяхме осмивани, че се снимаме с козички. Хора от протестите бяха притиснати и разпитани. Бяхме обвинени за метежници. ГЕРБ сезира прокуратурата, че сме заплаха за националната сигурност. Пак потвърждавам думите си, че чума по животните в Странджа нямаше“, категорична бе Нинова.

По думите й решението на съда е доказателство, че масовото избиване на животни през 2018 година е едно от най-големите престъпления на управлението на ГЕРБ в миналите мандати. 

Нинова подчерта също, че е потвърдена правотата на БСП. Когато сме последователни, аргументирани и близо до хората, истината излиза наяве, каза тя.

43 хиляди животни бяха убити без причина, регионът се обезлюди и никой не понесе отговорност, припомни лидерът на левицата.

Чума по животните през 2018 година нямаше. Това се доказва от решението на ВАС вчера – „в разглеждания казус липсват убедителни доказателства за развитието на болестта чума по дребните преживни животни във времето и в конкретния регион, и степента на разпространение, както и за спазване на последователността на мерките за контрол на заболването“, цитира Нинова. Тя уточня, че стадото, предмет на делото, е в добро състояние, овцете са живи и здрави, няма смъртни случаи, а стадото се е увеличило със 70 агнета.

Няма да оставим нещата така, само с констатации. Разполагаме, освен с решението на ВАС, със стенограма от Народното събрание, Председателски съвет, от които личи кой по онова време каква позиция е заемал и с какви аргументи. Разполагаме с десетки свидетелски показания. Тези доказателства и още други представяме на прокуратурата и искаме сериозно разследване. Предоставяме ги и на г-жа Лаура Кьовеши. По този казус имаше и усвояване, а може би и присвояване на европейски средства. Не можем да върнем убити животни, но искаме справедливост. Разследване, съд, присъди и отговорност за онези длъжности неща, които направиха това, посочи Корнелия Нинова.

 Лидерът на БСП коментира и посещението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши у нас. „Изглежда съвсем логично тя да започне обиколка във всички държави. Не виждам нещо извънредно”, добави лидерът на столетницата.

 

  

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ