29 Март 2024петък14:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Само 1/3 от българите са в състояние да пестят

БНБ отчита ръст от 13,4% при спестяванията на домакинствата

/ брой: 183

автор:Дума

visibility 582

Най-новите данни на БНБ сочат, че въпреки кризата спестяванията у нас са се увеличили. В края на юни 2010 г. депозитите на нефинансовите предприятия и на домакинства са общо 12.740 млн. броя, като Централната банка отчита, че те като бройка са намалели с 1.3% спрямо юни 2009 г. Общият им размер e за 37.605 млрд. лв., като  депозитите на домакинства са за 25.539 млрд. лв. и са нараснали с 13.4% на годишна база. Депозитите на сектор нефинансови предприятия възлизат на 12.067 млрд. лв. и на годишна база са намалели с 1.1%.
По данни на Световната банка (СБ) по-малко от 1/3 от българите въобще са в състояние да пестят. А други около 30% дори имат дългове. Следователно финансовото богатство на българите е разпределено само върху 20% от населението. Икономистите обясняват, че пестим не защото сме богати, а защото ни е страх за бъдещето. Свободните пари не се инвестират, а се спестяват на влог или вкъщи. Потреблението намалява, а оттам и свежите пари за икономиката. Големите депозити и инвестиции в жилища са положителна стъпка само когато икономиката процъфтява и доходите ни са по-големи от нуждите и разходите. Ситуацията у нас е точно обратната - ниски доходи, ниско потребление и оттам по-малко пари за харчене.
Същевременно и кредитите на населението намаляват, защото отпускането им става все по-трудно. Към края на второто тримесечие на т.г. общият брой кредити на нефинансовите предприятия и домакинства е 2.945 млн. броя, което означава, че на годишна база той намалява с 2.6%. А общият размер на взетите кредити възлиза на 49.923 млрд. лв., като нараства с 2.2% на годишна база.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ