03 Юни 2026сряда06:05 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Само България и Румъния от ЕС държат дълга си в чужда валута

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 1164

Към края на 2023 г. почти целият държавен дълг на държавите от еврозоната (99,5%) е бил в евро. Това сочат данни на Евростат, публикувани в края на миналата седмица. Сходна е ситуацията и в Дания, Чехия и Швеция, които не са част от еврозоната, където над 90% от брутния им държавен дълг е в национална валута.
Основният дял от дълга в чуждестранна валута на всички държави от ЕС извън еврозоната в края на 2023 г. е деноминиран в евро. България и Румъния са единствените държави членки на ЕС, в които над 50% от държавния дълг е в чуждестранна валута – съответно 75% и 51%. Голям дял от държавния дълг на Унгария и Полша също е в чуждестранна валута – 30% и 24%.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ