16 Юли 2025сряда08:28 ч.

"Samodivas" очароваха Париж

Оригинално българско трио предлага невероятен меланж между негърски спиричуел и български фолклор

/ брой: 296

visibility 485

Красимира Герчева
(Специално за ДУМА)

Невероятно, но факт - вече втори месец в един от парижките театри (Espace Christian Dente) пеят три български "самодиви". Още по-невероятно, но също факт, е, че само една от тях, инициаторката на триото "Samodivas" - Стефка Митева, е с български корени. Останалите две изпълнителки - Каролин Депаро и Жюлиан Орсе, са французойки. Това не им пречи да имат не само великолепна дикция, но и да се представят като истински български фолклорни певици. Нещо повече - и като безспорни госпел вокалистки. Защото спектакълът на "самодивите" е невероятен меланж между негърския спиричуел и българския фолклор. Странна на пръв поглед идея да се обединят толкова отдалечени географски музикални традиции! Но даваща невероятни плодове, съзрели върху благодатната почва от сродни емоции, човешки стремежи, мъки и радости. И на една общност в постановката на гласовете, извиращи дълбоко от гърдите, гласове, познати във Франция като Български гласове.
Разбира се, не само те, но и типичните за българския фолклор съзвучия с очарователната акапела на изпълнението. Човешките гласове са в центъра на аранжиментите, независимо дали това е песен от традиционния госпел, от българския фолклор или от африкански песнопения, люлката на негроспиричуела. Акомпаниментът е най-вече от оригинални перкусии, от дискретни музикални секвенции или от предварително записана звукова натурална среда и много рядко с музикални инструменти (пиано, китара), макар трите изпълнителки да са не само певици, но и инструменталистки, и актриси.
 Идеята за обединяване на госпела с българските гласове се ражда спонтанно през 2005 г., когато Стефка Митева ръководи паралелно два хора - единият за български песни, другият - за госпел. Тя пише и композира няколко песни, които записва в България с професионални народни певици и солистка французойката Сандрин Монлезен  (впоследствие стечелила награда за най-добро изпълнение на българска народна песен на един от фолклорните фестивали в Добрич). Първоначално с нея и още две българки (Снежина Драгнева и Ирина Жекова) се формира квартетът "Български госпел", който изнася своите концерти и участва в госпелфестивали. След промени в състава и  репертоара се стига до идеята на "Samodivas". В едно и също време "самодивите" изпълняват различни песни или се впускат в невероятни музикални канони, възможни само при перфектна чистота на звука и изключителен музикален усет. Залата постепенно се запалва, започва да съпровожда изпълненията с пляскане на ръце, с припяване и дори с танци. Вече няма значение на какъв език се пее - на английски, на български или на сенегалски. Важна е емоцията, ритъмът, мелодията - ту тъжна и провлачена като българската "Пиленце пее, говори", "Вечеряй, Радо", или госпела "О, аз знам", "Далеко е моят дом" и др.
Така идеята на инициаторката на "Samodivas" Стефка Митева да се слеят разнородни жанрове, за да се постигне "една нова философия в музиката, която може да преобрази меланхолията в радост, а гнева - в нежни мечтания", е дала желаните резултати. Постановката е дело на Барбара Боашо, със специално създадени костюми, чийто художник и изпълнител е Мириам Дрон.

Париж-София-Париж






 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ