14 Юли 2025понеделник01:19 ч.

Самостоятелна изложба на български художник в Париж

Известният илюстратор Ясен Гюзелев представи 50 избрани свои творби пред многобройна публика

/ брой: 12

visibility 1693

Антония Каракостова

Изложбата се реализира в Българския културен институт в Париж. Известният ни художник-илюстратор Ясен Гюзелев сварва в изложбената зала големия ни майстор Светлин Русев. Току-що е приключила неговата успешна изложба пред френска публика. Двамата творци взаимно си помагат в прибирането на отминалата и оформянето на новата изложба. Светлин Русев дава ценни съвети за пространственото композиране. Детайл, който сам по себе си говори за човешката му същност и съпричастността към българското.

"Пинокио"

Изложбата на Ясен Гюзелев се открива от временно изпълняващата длъжността посланик на Република България във Франция - Мариана Петрова. Както тя, така и Диана Игнатова от Българския културен институт в Париж изричат топли, мили думи за творчеството и професионалния път на художника.
Освен протоколно поканените лица при откриването присъстват издатели, колеги-художници и много българи.

"Алиса в огледалния свят"


В Париж Ясен Гюзелев участва с 50 избрани свои творби - илюстрации в различни размери, от традиционния книжен лист А4 до големи платна, пак с тема от творчеството му на илюстратор. Парижката изложба обхваща 25 години от дейността на Ясен Гюзелев и е представителна за целия изминат от него път в професионалната кариера. Изложени са също така редица авторови екземпляри на световни издания на книги, които публиката може да докосне и разлисти.
В изложбата са включени илюстрации към "Дама Пика" на Александър Пушкин, "Пинокио" на Карло Голдони, "Дон Кихот" на Сервантес, "Алиса в страната на чудесата" и "Алиса в огледалния свят" на Луис Карол, "Оливър Туист" и "Големите надежди" на Чарлз Дикенс и други.
Благодарение на добрата посещаемост в навечерието на коледните празници и след новогодишните тържества се мисли как авторската изложба да бъде удължена извън планираното време. Изложбата се радва на зрители до последния миг преди приключването й. Париж за пореден път потвърди авторитетното творчество на самобитния български художник.
Кой е Ясен Гюзелев?
Той е роден на 24 юли 1964 г. в София и има як български корен. Негов баща е големият оперен артист и световноизвестен бас Никола Гюзелев. Ясен рисува от дете, рисува откакто се помни, рисувал е винаги през целия си съзнателен живот. Учи и завършва Художествената гимназия "Илия Петров". Има късмета, че още от подготвителните курсове за нея, а впоследствие и след приемането му там, негов ръководител е чудесният педагог и художник Пламен Вълчев. Този преподавател има голям и важен принос за развитието на целия випуск на гимназията. Той вдъхва на Ясен силна любов към рисунката и отваря широки хоризонти пред него за тайните на чистите и точни линии, за ясното и стилно изображение.
Впоследствие Ясен Гюзелев следва и завършва Художествената академия "Николай Павлович" (1985-1990), специалност илюстрация с художествен ръководител проф.Румен Скорчев. Ясен споделя, че обучението при голямата творческа фигура на Румен Скорчев е изключителен шанс за него, знаков момент, пръст на съдбата. Под негово ръководство като студент създава илюстрации към редица автори от българската класика - Йордан Йовков, Елин Пелин, Ивайло Петров и др. За младия художник илюстрацията се превръща в призвание, творческа съдба, житейска мисия, на която никога не изневерява. От неговото CV узнаваме, че в периода 1985-1990 г. създава илюстрации и графичен дизайн за някои от основните издателства в София и за издатели в Милано, Италия. През 1990-1993 г. твори илюстрации, корици на книги, ТАРО-карти за различни издатели и списания в Милано, Торино и Флоренция, Италия. Италия му дава сили и увереност да стъпи на античната традиция и на могъществото на Ренесанса. Ясен Гюзелев се оттласква от тях, за да утвърди своята уникалност на художник, който се отнася към Книгата като към произведение на изкуството.
През 1993-2002 г. илюстрира книги в Елинген и Хамбург, Германия, както и в Тайпе, Тайван. От 2002 до 2008 г. сътрудничи с издатели във Ванкувър, Канада, и Лондон, Англия. Участва в общи изложби в България, Германия, Италия, Шотландия, Испания, в Братиславското биенале на илюстрацията. Самостоятелни изложби има през 1994 г. в Рюселхайм, Германия; 2003 - в Белград, Сърбия; 2005 г. - в Лос Анджелис, САЩ; 2009 г. - в Сибанк, София; 2010 г. - в Националната художествена галерия, София, 2011 г. - есенните тържества в Пловдив и в Балабановата къща.
Поканен е и осъществява самостоятелни изложби в Българските културни институти в Прага през 2010 г., в Братислава през 2011 г., във Виена в замъка Витгенщайн през 2012 г. Успехът на тези изложби закономерно води до реализацията му в Париж в края на 2012 г. и началото на 2013 г. в Българския културен институт.
2012 г. е силна творческа година в биографията на Ясен. Той е българският художник, поканен от англичаните да илюстрира "Оливър Туист", юбилейно издание във връзка с 200-годишнината от рождението на Чарлз Дикенс. Тези два века Дикенс тържествено и широко са чествани от цяла Англия. Освен личното признание за таланта на Ясен Гюзелев, този жест на английските издатели за важната юбилейна годишнина е оценка и за изкуството на българската илюстрация, факт, с който можем да се гордеем.
За Ясен Гюзелев "попрището на художника-илюстратор не е лесно, крие рискове за инцидентни реализации. Изкуството му невинаги се заплаща престижно, но ако носи и пари - не е срамно". Творецът смята, че като илюстратор може да "пресъздава други светове, епохи, автори от други времена". Художникът в него изповядва, че чрез книжната илюстрация: "се стремя да интерпретирам всеки различен текст по своему, стремейки се да пресъздам атмосферата на епохата, емоциите, наслояванията на смисли и значения, което ме води до различни концепции за композиция, гледни точки, колорит, игра между тъмно и светло, силуети и пр.".
По никой начин не може да се твърди, че Ясен Гюзелев е глезен с медийно внимание към артистичната си дейност. Всичко, което е постигнал, дължи на дарбата си и упорит труд. Сред мултимедийната многотия той се бори за Възраждането на Книгата като произведение на изкуството и с апостолска всеотдайност проправя пътя към това Възраждане. В България има и такива хора. И добре, че ги има.

                                                        


 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ