13 Юли 2025неделя08:23 ч.

Съпротива през познанието

/ брой: 116

visibility 87

Петър Волгин

Държави, в които образованието и културата постоянно са пренебрегвани, никога не могат да се измъкнат от тресавището на бедността. В тях може да има прекрасни условия за чуждите инвеститори, може да има чудесна данъчна среда, но независимо от всичко това, ако съответната държава не поставя специален акцент върху развитието на образователните и културни политики, тя ще си остане просто един придатък към развития свят. България няма никакъв шанс да се измъкне от последното място по доходи в Евросъюза, ако разчита единствено на евтиния труд. Това може да стане само при положение, че се работи в посока на ограмотяване на нацията.
Да бъдеш грамотен - това съвсем не означава само да знаеш къде се поставя пълен член и къде запетайка или да можеш правилно да решаваш изпитните тестове в училище и в университета. Да бъдеш грамотен - това означава да познаваш процесите, които движат съвременния свят. Да, днес това никак не е лесно. Ние сме подложени на една перманентна манипулация от страна на елита, чиято цел е да ни накара да повярваме, че живеем в най-добрия от всички възможни светове. Че няма никакъв смисъл да се бунтуваме срещу несправедливостите. Че трябва да се радваме и на малкото, което имаме. А междувременно въпросното малко, което имаме, не спира да се смалява. Защото когато не се съпротивляваме, когато сме доволни от статуквото, елитите продължават да богатеят все повече и повече за наша сметка.
    Обикновените хора в развития свят живеят все по-зле. Техните доходи постоянно намаляват за сметка на доходите на елитите. Наскоро ми попаднаха едни данни за положението в Италия, според които 5 процента от населението там контролира 32 процента от националното богатство. Подобно е положението и в други европейски държави. Да не говорим пък за САЩ, където ножицата между бедни и богати се разтваря все повече и повече. Защо се получи така? Има много отговори на този въпрос - икономически, политически, социални. Има обаче и друг тип отговори, свързани именно с образованието или по-точно с неговата липса. Ние от дълги години живеем, без да полагаме каквито и да било интелектуални усилия.
Разбира се, елитите нямат интерес обикновените хора да са особено умни. Те нямат нужда от мислещи личности, имат нужда от изпълнители. Управляващите имат нужда от електорат, който да гласува за тях и който да не оспорва властта им. И естествено, колкото си по-необразован, толкова по-малка е вероятността да се съпротивляваш. Харесваш статуквото, защото не си представяш, че може да съществува нещо различно от него. Ето защо днешната съпротива е свързана не само с личната смелост и с готовността за поемане на рискове. Съпротивата днес минава до голяма степен през познанието. Колкото повече знаем, толкова сме по-склонни да оспорваме съществуващия ред.

БНР, "Деконструкция", със съкращения

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ