29 Март 2024петък08:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сърбия не се страхува от размахания пръст на Брюксел

Какво означаваше визитата на руския президент Владимир Путин в Белград както в реален икономически, така и в представителен план

/ брой: 242

Един ден преди реализирането на работното си посещение в Сърбия, което се състоя на 16 октомври по повод 70-ата годишнина от освобождението на Белград от хитлеристката окупация, президентът на Русия Владимир Путин даде за най-сериозния сръбски вестник "Политика" обширно интервю, в което изрази своето удовлетворение от руско-сръбските отношения и своето становище, че те все повече ще се задълбочават и укрепват. По думите на Путин Сърбия винаги е била и ще остане един от ключовите партньори на Русия в Югоизточна Европа. Същевременно руският президент не пропусна възможността да подчертае, че изказването на президента на САЩ Барак Обама пред ООН, според което "руската агресия" в Европа е една от трите най-големи заплахи за човечеството наред с ИДИЛ и болестта ебола, е враждебен подход от времето на Студената война и Москва няма да позволи вмешателство във вътрешните й работи. Путин отбеляза също необходимостта от разблокиране на ситуацията с газопровода "Южен поток": "...Убедени сме, че този проект ще допринесе значително за общата енергийна сигурност на Европа. От това ще спечелят всички - и Русия, и европейските потребители, и включително Сърбия", каза той. "Проблемът с транзитирането на газ през Украйна остава и неговото очевидно решение е диверсификацията на маршрутите за доставки..."
    Всичко казано от руския президент не е велика тайна, а общоизвестна политико-икономическа реалност. Москва никога няма да позволи НАТО и в частност САЩ да "пробият" през буферните стратегически тампон-зони, каквито са Белорусия и Украйна, и да излязат на широк фронт на руската граница. И трябва да се знае, че подобни опити са обречени на неуспех, поне докато в Кремъл седи Владимир Владимирович. Реалният икономически лост на Русия в Украйна ще останат газовите доставки за страната, която е и основен транзитен маршрут на стратегическия енергент за Европа.
Но да се върнем към посещението в Сърбия. Най-важното в това посещение от гледна точка на руския пиар като че ли е впечатлението светът да види, че Москва има своите твърди съюзници и съответно ще им оказва политическа и икономическа помощ. От друга страна, и на сърбите им е ясно, че имат почти исторически шанс да влязат през парадния вход на необятния и всеяден руски пазар не за да запълнят определени ниши, опразнени в резултат на евроамериканското ембарго, а чисто и просто да се опитат да си напълнят бюджета и джобовете с реалните руски долари. Не е тайна, че единствено в Европа Русия разполага с реални живи капитали благодарение на износа на енергоносители и други суровини. Останалото са единици и нули в необятната и често спекулантска мрежа на борсовите пазари тук и отвъд океана. Не е тайна, че посещението ще донесе и нови трудности по пътя на сръбската евроинтеграция, но пък и западната ни съседка като че ли не се е засилила кой знае колко да става член на ЕС. От друга страна, повече от 70% от сърбите оценяват визитата на Путин като нещо положително за страната си. И това наистина изглежда така.
На преговорите със сръбския премиер Александър Вучич руският президент Владимир Путин се е съгласил да се обсъдят възможностите за внос от Сърбия на леки коли, произвеждани в сътрудничество с "Фиат" в заводите в Крагуевац. Путин също така откровено заяви: "Руските инвеститори вече вложиха 2 млрд. долара, готови са да инвестират още един милиард. Друга наша компания, "Лукойл", е вложила над 300 млн. Ние трябва да разнообразим нашите контакти, нашите икономически връзки, включително в сферата на високите технологии", добави руският президент. Той отбеляза, че сега е благоприятен момент сръбското селско стопанство и хранителна промишленост да заемат трайна ниша на руския пазар, като за тази цел Москва разглежда и възможността за кредитиране на сръбски предприятия от този бранш. На свой ред премиерът на Сърбия Александър Вучич изрази готовност да увеличи рекордните доставки на свинско месо за Русия.
В следващите три години съвкупният обем инвестиции между Русия и Сърбия може да се удвои до шест или дори десет милиарда долара, обяви руският президент Владимир Путин след разговори със сръбските лидери в Белград. "Тази сума включва не само държавни, но и частни инвестиции в сферата на енергетиката, машиностроенето и инфраструктурата", добави Путин. Той отбеляза и ръста на руски инвестиции в сръбската икономика, които вече достигнаха 3 милиарда долара. В тази връзка Путин заяви, че Русия е отделила 800 млн. долара заем за развитие на железопътната мрежа в Сърбия, като първата част от заема ще бъде в размер на 105 млн. долара.
За икономическите връзки между Сърбия и Русия фактите са повече от красноречиви. Само до юли т.г. стокооборотът между двете страни бележи ръст от 16,5%, като се очаква до края на настоящата година да достигне поне до 300 млн. долара. Русия е четвъртият търговски партньор на Белград с 7,2% участие в стокооборота на сръбския пазар.
    Ето поради тези показателни цифри е ясно защо в чест на руския президент се организира грандиозен за сръбските мащаби и финанси парад. Защото комшиите се опитват да си прокарат интересите по най-добрия начин, без да се страхуват особено от размахания пръст на Брюксел. А ние? Оставаме в позата на наведения, безгласния и снишилия се... Такива не ги уважават никъде - нито на Запад, нито на Изток!

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ