18 Септември 2025четвъртък13:47 ч.

САЩ изтеглят дипломатите си от Ирак, напрежението с Иран расте

автор:Дума

visibility 1617

Вашингтон изтегля част от дипломатическите си служители в Ирак, предаде Ройтерс. Държавният департамент е наредил днес на част от служителите на посолството в Багдад и на консулството в Ербил да напуснат Ирак. Изтеглянето е свързано с нарастващото напрежение между САЩ и Иран от последните дни. Припомняме, че американците обвиняват Техеран, че планира атака в региона. Миналата седмица Вашингнон увеличи военното си присъствие в Персийския залив.
Нареждането да напуснат Ирак се отнася до държавните служители, чиято работа не е свързана с реагиране при извънредни ситуации. В съобщението има препоръка към служителите да заминат възможно най-бързо с „търговски транспорт“. САЩ затвориха миналата година консулството си в южния иракски град Басра заради „непряк огън“ от подкрепяни от Иран сили.
Американски разследващи вярват, че Иран или групировки, които го подкрепят, са използвали експлозиви, за да нанесат щети на четири кораба край ОАЕ в неделя, предаде Би Би Си.
Инцидентът с корабите, част от които петролни танкери, засили напрежението между Техеран и Вашингтон. Все още няма доказателства, че Иран е замесен, а засегнатите страни не са обвини никого.
По непотвърдени данни американският екип вярва, че зад саботажа стои Иран, но официално не се съобщава каква е връзката му с предполагаемата атака.
Междувременно американският президент Доналд Тръмп опроверга появили се вчера информация, че Пентагонът предвижда да изпрати 120 000 военни в Близкия изток при евентуални действия на Иран за ускоряването на ядрената му програма.
Смятам, че това са фалшиви новини. Дали бих го направил? Безусловно. Но не сме планирали такова нещо, каза Тръмп пред репортери в Белия дом.
Отговорът на Техеран не закъсня. Посланикът на Иран във Великобритания даде интервю за телевизия Скай нюз. В него дипломатът посъветва Запада да не подлага на изпитание Иран в отговор на дрънкането на оръжие от страна на Белия дом. Хамид Баейдинеджад посочи обаче, че страната му е напълно готова за война. Но подчерта, че правителството на Иран не вярва на Тръмп и заплахите му и че приемат неговите коментари "по-скоро за театрални маневри". Посланикът допълни, че анализите на Техеран показват, че Доналд Тръмп не би желал да се ангажира във военна конфронтация с Иран, защото знае колко скъпо ще струва това на Съединените щати и на Близкия изток. Той отрече Иран да има пръст в серията от саботажи по нефтопровод в Саудитска Арабия и танкери в Персийския залив. Баейдинеджад заяви, че очаква Европа да направи повече като продължава да подкрепя Иран и се противопостави на Тръмп, който се оттегли преди година от иранската ядрена сделка. Поредната криза в отношенията се задълбочи след като Техеран обяви, че няма да спазва определени части от ядрената сделка.

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 313

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 293

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ