29 Април 2024понеделник02:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ не са ААА

Дупките в хазната могат да лишат някои държави от висшите кредитни рейтинги, предупреди "Муудис"

/ брой: 190

автор:Дума

visibility 1309

Най-големите икономики на света - САЩ, Германия, Франция и Великобритания - могат да се лишат от висшите кредитни рейтинги, предупреди агенция "Муудис". Първи на опашката са САЩ и Великобритания: в тези страни има рекордни бюджетни дефицити, огромни държавни дългове и висока зависимост на икономиката от държавните разходи, смятат експертите.
Агенция "Муудис" не изключва и понижаване на финансовия рейтинг на най-големите икономики в света. В компанията на САЩ, чийто рейтинг "Муудис" обеща да намали още през февруари, попадат такива държави, като Германия, Франция и Великобритания. Всички тези страни продължават да запазват необходимите параметри в икономиките си, съответстващи на най-висшия инвестиционен рейтинг ААА, но нови предизвикателства увеличават заплахата от понижаването му, се казва в комюнике на "Муудис". Причината за това са трудностите, които изпитват държавните им бюджети. "Предизвикателствата, породени от задачата да се сложи ред в държавните бюджети, не изключват варианта за възможното понижаване на кредитните рейтинги", се казва в документа.
Според резултатите от миналата година бюджетният дефицит на Франция достигна 7,5% от БВП, на Великобритания - 11,5 процента. Бюджетният дефицит на САЩ за 2009-а нарасна до 9,9% от БВП, а според резултатите на финансовата 2010-а, приключваща на 30 септември, дефицитът ще достигне 10,6% от БВП, твърдят прогнозите.
Само Германия в известна степен малко изпада от общата картина: дефицитът в хазната й е 3,3% от БВП, което надвишава само 0,3% лимита, определен от Маахстритското споразумение.
"Опасенията на "Муудис" са свързани не с текущото равнище на дефицита, обусловен до голяма степен от кризата, а с възможностите за намаляването му през следващите години и последиците от тези действия за икономиката", обяснява наличието на Германия в списъка директорът на Центъра за макроикономически изследвания BDO в Русия Елена Матросова, цитирана от Газета.ру. Германия е най-устойчива от гледна точка на държавните финанси, проблемът й са гаранциите по банковите дългове, които могат чувствително да увеличат размерите на държавния дълг.
"Дупките" в хазната на развитите държави са резултат от увеличаването на разходите по време на кризата за подкрепа на икономиките.
След това на преден план излезе задачата за намаляване на бюджетните дефицити, дори и за сметка на забавянето на възстановяването на икономиките. Така например в края на юни членките на Г-20 се договориха към 2013-а да намалят двойно бюджетния дефицит, а динамиката на съотношението на държавния дълг към БВП да се стабилизира или да излезе на понижаваща се траектория към 2016 г.
Властите избраха различни методи за закърпване на дупките в хазната. Във Великобритания решиха да вдигнат данъците: планирано е увеличение на ДДС от сегашните 17,5% на 20%, благодарение на което годишният доход ще се увеличи с 2,6 млрд. лири. От 2011-а ще бъде въведен специален данък за банките, който според сметките на британското финансово министерство, годишно ще носи на хазната 2 млрд. лири. Сред другите мерки са замразяване на заплатите и детските добавки за 2 години. В Германия пък решиха да съкращават разходите. Вярно е, че пък ФРГ възстановява икономиката си за сметка на повишеното търсене на износа и свързаното с това увеличаване на промишленото производство, което спомага за ръст на работните места. Затова Берлин по-лесно ще успее да постигне намаляване на бюджетния дефицит, отколкото другите страни.
Колкото до САЩ, "Муудис" ги предупреди още през февруари за наближаващите ги неприятности заради нарастващия държавен дълг и бюджетен дефицит. Водещите икономисти признават, че понижаването на рейтинга на САЩ ще е адекватна реакция на положението в икономиката на страната.
Американският професор по икономика в Бостънския университет Лоурънс Котликофф твърди в своя статия, че Съединените щати вече са банкрутирали и нито намаляването на разходите, нито увеличаването на данъците ще помогнат на страната да си плати сметките. Според Котликофф, дефицитът на САЩ е 202 трилиона долара, което е 15 пъти повече от официалния дълг, тъй като трябва да се взимат предвид и задълженията на държавата пред бъдещите пенсионери.
Освен Великобритания, Германия, Франция и САЩ висшите рейтинги (ААА) според версията на "Муудис" имат също така Австралия, Австрия, Дания, Финландия, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Испания и Швеция.
 

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ