САЩ остават в Афганистан?
Вашингтон и Кабул преговарят тайно за евентуално удължаване на американското военно присъствие след 2014 г.
/ брой: 134
Американски и афганистански представители водят интензивни тайни преговори по дългосрочно споразумение за сигурността, което вероятно ще остави американски войници, шпиони и военновъздушни ресурси в Афганистан още десетилетия, пише британският в. "Гардиън". Макар и неогласени, преговорите за споразумение за стратегическо партньорство се водят вече повече от месец. Споразумението би удължило американското присъствие и след определения срок за изтегляне на 130-те хиляди войници до края на 2014 г., въпреки нестихващите обществени дебати в САЩ и останалите страни от 49-членната международна коалиция за скоростта на изтеглянето.
Политически наблюдатели споделят, че неотдавнашното изявление на държавния секретар Хилари Клинтън, че Вашингтон не иска никакви постоянни бази в Афганистан, дава възможност за различни уговорки. Американски войски с дългосрочно присъствие има в различни страни и те не са там за постоянно, каза висш американски служител пред "Гардиън". Представители на НАТО заявиха, че британски войски също ще останат в Афганистан дълго след края на 2014 г., главно с инструкторски функции. Въпреки че няма да са "бойни части", това не значи, че те няма да участват в сражения, отбелязва вестникът. Висши представители на НАТО също прогнозират, че бунтът в Афганистан ще продължи и след 2014 г. В Афганистан има поне пет бази, които биха могли да поемат големи контингенти американски специални сили, разузнавачи, оборудване за наблюдение и военна техника след 2014 г.
Вестта за американско-афганистанските преговори предизвика дълбока загриженост сред големите държави в района и извън него. Русия, Индия и Китай са изразили безпокойство от евентуално дългосрочно американско присъствие. По време на неотдавнашното си посещение висши пакистански представители се опитали да убедят афганистанските си партньори, че трябва да разглеждат не САЩ, а Китай като стратегически партньор. По-късно този месец американски преговарящи пристигат в Кабул за нов кръг преговори.
Междувременно
САЩ се опитват да прокарат през Съвета за сигурност на ООН две резолюции, в които се предвижда афганистанските талибани да бъдат отделени от "Ал Кайда" в списъка на лицата, срещу които световната организация е наложила санкции, съобщи Ройтерс. Едната от резолюциите предвижда имената на активисти и лидери на талибаните, срещу които са наложени международни санкции (забрана за пътуване и замразяване на банкови сметки), да бъдат отделени от членовете на "Ал Кайда", срещу които са наложени същите санкции. Втората резолюция предвижда да бъдат извадени някои имена и от "талибанския" списък. С тези действия САЩ очевидно се стремят да създадат благоприятна атмосфера, в която някои от афганистанските талибани да бъдат привлечени към масата за преговори. Според западен дипломат целта на отделните списъци "е да се изпрати ясното послание до талибаните, че е време те да се откъснат от "Ал Кайда" и да се включат в политическия процес в Афганистан". В момента в общия списък с членове на афганистанското движение на талибаните и на "Ал Кайда" фигурират общо 382 имена. От тях 184 са на талибански активисти и военни командири.