20 Февруари 2026петък04:11 ч.

Съветът за сигурност отхвърли три резолюции за Сирия

автор:Дума

visibility 372

Съветът за сигурност на ООН заседава дълго тази нощ, но отново не постигна консенсус по нито една от проекторезолюциите, свързани със ситуацията в Сирия.
Първо бе гласувано американското предложение за разследването на предполагаеми химически атаки в сирийския град Дума. Русия наложи вето на този вариант на документа. Последва гласуване на проекторезолюция на Москва, която също предлагаше да се създаде механизъм за разследване на твърденията за химическо нападение. И тя бе отхвърлена. Накрая Швеция също написа предложение, Русия то допълни, но и то не събра нужния консенсус.
Руският текст беше конкурентно предложение на американското за създаване на разследващ механизъм за издирване на отговорни лица за извършването на химически атаки. Западните страни обаче, го разкритикуваха заради липса на независимост. Американският текст предвиждаше създаването на нов "механизъм за независимо разследване на ООН" за използването на химически оръжия в Сирия с едногодишен мандат.
Преди това Русия наложи вето на предложената от Съединените щати проекторезолюция за Сирия във връзка с предполагаемата химическа атака в град Дума.
"Ние налагаме вето за да защитим международното право, мирът и сигурността и за да не позволим да въвлечете Съвета за сигурност във вашите авантюри. Ако вие все пак сте взели решение да осъществите в Сирия незаконна военнаавантюра, а ние все още се надяваме, че ще размислите, то сами ще отговарqте за тези свои действия", заяви постоянният представител на Русия Василий Небензя, както и посочи, че предложената резолюция е замислена така, че да не мине в СС на ООН. По думите му текстът не отговаря на необходимостта от справедливо и обективно разследване.
"Историята ще запомни, че в този ден Русия избра да защити чудовище вместо невиините животи на сирийските граждани", подчерта постоянният представител на Съединените щати в ООН Ники Хейли, говорейки за сирийския лидер Башар Асад.
"Това е един тъжен ден за хората в Дума, които сега не разплагат със закрилата на международната система, която беше създадена, за да им осигури", добави постоянният представител на Великобритания в ООН Карън Пиърс.
 

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ