22 Юли 2025вторник04:13 ч.

Секретна прозрачност

/ брой: 74

автор:Кристиела Симеонова

visibility 452

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европарламента ще гарантира, че преговорите по Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции (ТТИП) ще продължат по същия прозрачен начин. Това ни увери докладчикът на становището българският евродепутат от ЕНП Мария Габриел. За малко да приемем думите й за първоаприлска шега, но уви. Адмирираме призивите на Европарламента за повече прозрачност, но що се отнася до преговорите за ТТИП, прозрачността е придобила непозната форма на призрачност и потайност.
Как може да се нарече процесът по договаряне на ТТИП прозрачен, при положение че само 7 евродепутати са имали достъп до текстовете, които са с гриф "строго секретно", и то за ограничено време? При положение че от САЩ съвсем скоро забраниха на ЕС да публикува данни от споразумението? Не може да се отрече, че, притисната от нарастващото обществено недоволство, Еврокомисията неотдавна направи бегъл опит да си измие ръцете, публикувайки част от преговорните документи. В тях обаче липсва каквато и да е конкретизация, освен общи положения за това как Брюксел ще защитава интересите на европейските граждани. Освен това проведе и публични консултации, в които взеха участие близо 150 хил. души, само че по никакъв начин не зачете техните мнения, защото, както каза еврокомисарят Малмстрьом, това не е референдум.
Споменавайки референдум, няма как да се пропусне и друг факт, противоречащ на принципите на прозрачност и демократичност. ЕК отказа миналата година да регистрира Европейска гражданска инициатива (която е вид европейски референдум) срещу ТТИП. По неясни причини. Нали Европейската гражданска инициатива цели именно това - да увеличи ролята на гражданите в управлението на ЕС, което от своя страна допринася за развитие на демокрацията... Неофициалната инициатива срещу ТТИП обаче набира все повече привърженици, а се чуват и реакции на несъгласие и от страна на европейски правителства. Например Орбан ясно заяви, че Унгария няма да подкрепи ТТИП, ако в него го има спорния механизъм за защита на инвеститорите, при който инвеститор с неоправдани очаквания за печалби може да съди държавата пред международни трибунали. Тези дни пък датският парламент гласува резолюция, с която заяви, че ТТИП не трябва да съдържа спорни моменти, които да вредят на националното законодателство.
Къде сме ние, ли? Каква е нашата позиция по механизма за защита на инвеститорите? Г-жа Габриел за него не казва нищо. А нашите управници, в унисон с оста Брюксел-Вашингтон, отказаха да обсъждат ТТИП, защото преговорите били секретни. Доста объркващо стана вече - прозрачни ли са, или са секретни?

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ