15 Май 2024сряда05:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СГС отхвърли искането за временен синдик на КТБ

Делото за отнемането на лиценза на банката ще влезе в съдебна зала през април според председателя на ВАС

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 113

Софийският градски съд (СГС) отхвърли искането на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) за назначаването на временен синдик в Корпоративна търговска банка (КТБ).
Мотивите на фонда са, че заради административния спор за лиценза на КТБ делото за фалита на банката е спряно, а забавянето води до намаляване на стойността на активите й.
Съдията Иво Дачев е отхвърлил искането на ФГВБ, позовавайки се на Закона за банковата несъстоятелност, който не предвижда възможността да бъде назначен синдик, който да надзирава, определените от БНБ квестори, съобщи БНР.
Идеята за служебен синдик бе изразена от  премиера Бойко Борисов от парламентарната трибуна в сряда с аргумента, че банката се разграбва. Премиерът дори призова депутатите да пишат до Висшия съдебен съвет (ВСС).
Да ви кажа чисто човешки, ако аз трябваше да се чудя как да си съберем поне част от тези 3,5 млрд., които ще налеем в тая банка и дано само с това да се ограничим, сигурно и до Дядо Мраз щях да искам да пиша писмо. Това каза пред журналисти преди заседанието на ВСС вчера министърът на правосъдието Христо Иванов, предаде БГНЕС.
"Министър-председателят е напълно наясно, че ВСС нищо не може да каже на Върховния административен съд (ВАС). Просто по-скоро го възприемам това нещо като един опит да се изостри публичното внимание и някак си на институциите усещането, че има неща, които изискват малко по-бързо действие, защото става дума за наистина огромен обществен интерес", каза Иванов, но изтъкна, че той лично не би съветвал "подобни призиви да се отправят в тая форма", макар и да не са "толкова значими факти на намеса".
Делото за отнемането на лиценза на КТБ ще влезе в съдебна зала през април. Това пък каза председателят на ВАС Георги Колев, цитиран от "Фокус". Разбирам, че делото за отнемането на лиценза на КТБ е много сериозен проблем на държавата, но в конкретния случай не мисля, че работата на ВАС е забавенa под какъвто и да е вариант, коментира Колев. Той обясни, че в момента по това дело тече процедура по размяна на книжа. В конкретния случай сме разгледали 40 дела, каза той и посочи, че това е общият брой на подадените жалби по отношение на отнемането на лиценза на банката. Надявам се, че до двуседмичен срок ще бъде разгледано и това дело, заяви Колев. Той обясни, че осъзнава сериозността на проблема и ако бъде наложително, ще влезе в състава на съда, за да участва в процеса и делото ще бъде разгледано и от него.


Проф. Валери Димитров: Да назначат ФГВБ за квестор на КТБ

Прихващанията в КТБ, заради които бяха направени един куп цесии, са невалидни и недействителни според точния смисъл на Закона и на специалния надзор, който БНБ наложи на КТБ, каза проф. Валери Димитров, бивш председател на Сметната палата, пред БНР.
Той обясни, че след поставянето на КТБ под специален надзор влоговете стават неизискуеми и с тях не могат да стават прихващания. За съжаление обаче тръгна практиката да се признават прихващания, с което се ощетява цялата група кредитори на банката и най-вече привилегированите кредитори - Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), държавата и вложителите за негарантираните си размери, обясни професорът. Прихващанията не трябва да бъдат признавани, те са недействителни, категоричен е експертът.
Има смисъл в това ФГВБ да поеме контрола върху банката, доколкото съдът се бави с решаването на проблема с отнемането на лиценза, а всъщност производството по несъстоятелност не може да стартира и не може да бъде назначен синдик, каза Димитров. Най-доброто нормативно решение би било Фондът да бъде назначен за квестор на банката, защото той действа в интерес на всички останали кредитори, обясни още проф. Димитров.

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ