29 Ноември 2025събота01:39 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Шлемове

/ брой: 125

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1761

Преди десетина години, щом станеше дума за енергийни проекти, беше модерно да се говори за шлемове. От тогавашния голям шлем - АЕЦ "Белене", газопроводът "Южен поток" и петролопроводът "Бургас - Александруполис", само втората ни атомна централа все още има някакви шансове. Напоследък управляващите се мъчат да ни убедят, че там процесът вече е необратим, защото, както Той казва, един от "генералите" на САЩ - компанията "Дженерал Електрик", се е съгласила да участва в проекта. 

Наистина ще бъде хубаво АЕЦ "Белене" да се изгради, но скептицизмът трудно напуска и най-големите радетели за централа. Шефът на "Булатом" Богомил Манчев изрази мнение, че ще има сили, които ще се мъчат до последно да спрат строителството. Сега - явно по нареждане на Брюксел и на новия Голям брат, геостратегическата фронтова линия в енергетиката се премества през площадката на втората ни атомна централа и през трасето на "Турски поток".

През 2019 г. Кент Логсдън, зам.-помощник секретар на Бюрото за енергийни ресурси, каза, че САЩ са притеснени от реализацията на АЕЦ "Белене" и втората тръба на руския газопровод "Турски поток" през България до Европа. С тях се увеличавала зависимостта на нашата страна от един енергиен източник, а зад двата проекта се криели политически интереси. Щото САЩ са чисти самаряни и се напъват да ни доставят скъп втечнен газ безкористно и без политически подбуди. Даже с тази цел България купи 20% от терминала за втечнен газ на гръцкото пристанище в Александруполис. Добре, че за 30 години посвикнахме с фалшивата загриженост на новия Голям брат.

Но ако до 1989 г. за политическо послушание получавахме евтини енергоносители, сега хем сме послушни пудели, хем за това не получаваме нищо. Напротив. Точно преди шест години сенаторът ястреб Джон Маккейн, вече покойник, спешно пристигна в София и под негов натиск Орешарски спря "Южен поток". Дали "Белене" от жизненоважен проект пак няма да се превърне в "гьол"? Предстои да видим. А и рязането на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй" все още не е завършило. Иначе ще бъде жалко за купените нови реактори и за енергийните шлемове, дето са само на книга.

Обсъждат три варианта на тунел под Петрохан

автор:Дума

visibility 1239

/ брой: 224

Подменят 40 км водопроводи в София

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 224

Европрокуратурата разследва Загреб и Рим

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 224

Пенкова иска от ЕК още права за регионите

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 224

Полша и Балтика се страхуват от Русия

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 224

Тръмп посъветва Япония да не провокира Китай

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 224

Тъжен извод

автор:Александър Симов

visibility 1140

/ брой: 224

За мъжете в униформа

visibility 1050

/ брой: 224

Когато имаше масов спорт - приоритет на държавата

visibility 1162

/ брой: 224

Спрете да лъжете! Путин не ни е враг

visibility 1248

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ