29 Март 2024петък12:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ценности

Ще има ли манастирски музей?

Уникалната обител във Воден има не по-малко богата история от Рилския манастир

/ брой: 117

автор:Никола Филипов

visibility 1336


Само за няколко десетилетия през миналия ХХ век един манастир у нас е променил многократно статута си - бил е гръцки, руски и български манастир, бил е богословско училище, концлагер, лудница, международна архитектурна академия, творческа база на архитектите и първокласен хотел-ресторант! Кой е този манастир ли? Това е Воденският манастир "Свети Кирик и Юлита", наричан така по името на някогашната средновековна крепост и селище Воден, днес квартал Горни Воден на град Асеновград.
За собствеността на манастира през половината от миналия век се водят съдебни дела. Някога тук е имало килийно училище, в което е учил известният Константин Иконом - авторът на издадения през 1819 г. във Виена "Наръчник на Пловдивската епархия". Имало е иконописна школа, чиито възпитаници са зографисвали храмове и параклиси... И е бил опожаряван на два пъти - веднъж през 1657 г. от чепинските потурнаци и втори път през 1810 г. от кърджалиите на Емин ага. Основаването му е забулено в мистерии и загадки. Което е и една от причините за четвъртвековен съдебен спор между Българската екзархия и Гръцката патриаршия!
Изследвам и описвам историята на този манастир вече половин век. Като достоверни приемам следните факти:
Византийският пълководец, грузино-арменецът Григорий Бакуриани (Киркор Пакурян), основава през 1083 г. Бачковския манастир и подписва неговия устав или Типик. Там очертава и границите на владенията му, които минават в съседство с крепостта Воден, която той запазва като своя резиденция. При изкопни работи в района на манастира е намерен оловен печат на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118) - точно от този период!
През 1204 г. е основано Филипополското херцогство в рамките на т. нар. Латинска империя с център днешния Пловдив. Според архива на папа Инокентий Трети и папска вула от 13.11.1204 г., които се съхраняват в отдел "Великите завоевания на Франция" в Националната библиотека в Париж, строените по това време два манастира южно от Пловдив са Воденският "Свети Кирик" и Кукленският "Св. св. Козма и Дамян". И досега има вградени в църквата на светикирикския манастир елементи, даващи основание за връзка с херцогството и рицарите тамплиери.
И този манастир, който едва ли има аналог по богатство и разнообразие на историята си не само в страната ни, е все още без музей! Това е анахронизъм, който трябва да се поправи. След последната му реставрация в манастирските сгради бяха определени помещения за галерии и музей. Срещах се по този повод с предишния митрополит Арсений и бе решено да се съберат съхраняваните в складовете на митрополията в Пловдив утвари, икони, плащеници, надписи и вещи с произход от манастира за експонирането им в манастирски музей. Настъпването на т. нар. демокрация спря реставрацията на църквата и промени доста планове. Реставраторското скеле в църковното пространство престоя десетилетия, а свалените заедно с мазилката за реставриране стенописи от притвора незнайно кога и от кого са били изхвърлени...
След публикуване на книгата ми "Воден през вековете" през 1996 г. с мен се свърза правнукът на началника на Богословското училище към манастира архиепископ Дамян - Юрий Словачевски, който се оказа, че живее в София и съхранява голяма част от документацията на това училище, албуми със снимки, награди, царски укази, дневник на архиепископа от 1881 г., та дори и личната му кожена чанта. Тъй като същият бе в доста напреднала възраст и се нуждаеше от медицинско обслужване и лекарства, договорихме се за откупуване на наследството и експониране в манастирски музей.

Всички мои опити по този въпрос обаче останаха глас в пустиня. Освен директорите на музеи и архиви специално съм посещавал и разговарял с асеновградските кметове. По нареждане на новия митрополит Николай посетихме с двама служители на Пловдивската митрополия дома на Словачевски и разгледахме албумите, книгите и документите, но... не последва положителен отговор за откупуването и експонирането им. Наскоро, подплашен, че колекционер е искал да закупи ордена на архиепископа с указа на цар Борис ІІІ за 600 лв., а за дневника му се договаря изпращане в гр. Керч, отделих определена сума и откупих част от материалите (на снимката).
Сетне роденият и израснал в София руски княз Никита Лобанов-Ростовский, с когото поддържам дружески връзки в Лондон, след като се запозна с историята на манастира и с факта, че неговият дядо - княз Иван Лобанов-Ростовский, е бил един от основните спонсори на Богословското училище, реши да продължи делото на своите предци и откупи вещите, имащи връзка с училището като подарък за бъдещия музей. Подари също и десетина рамки за експониране на подходящи снимки в музейното помещение. Поръча и изработването на художествен портрет на разговор между дядо си - княз Иван Лобанов-Ростовский, и архиепископ Дамян със същата цел. Този благотворителен жест смятам, че ще изиграе ролята си за по-бързо решаване на въпроса с оборудването на зала за манастирски музей.
 Имах някога магазин в гаража си, чиито стелажи и витринки са ми непотребни и събират прахоляк. Но те могат прекрасно да послужат като мебелировка в една експозиционна музейна зала и вече съм ги подготвил за пренасяне. Продължавам да издирвам оригинални предмети или копия на оборудването, което се вижда на снимките от началото на ХХ век в залата по иконопис, в кухнята, столовата, работилниците, църковното пространство и двора на манастира. В този музей по подходящ начин с фотоси, копия и оригинали на съхранявани предмети е редно да бъде илюстрирана цялата история на този изключителен манастир, като бъдат обособени и отделни кътове за съответните периоди от съществуването му.

 Мощите на св. Кирик са вече върнати от Бачковския манастир. Трябва да се върне и пренесената в Кукленския манастир мраморна плоча от началото на ХІХ век, за която пиша в книгата си за манастира. А защо да пазим в тайна имената на заточените в тукашния концлагер видни учени и общественици като философите академици Тодор Павлов и Сава Гановски, д-р Георги Узунов - академик и преподавател в Медицинската академия, агронома Петър Димитров - професор в Агрономическия факултет, известните партийни деятели Жак Натан и Константин Попрусинов (Червеният поп) - публикували книги със спомени за живота си в концлагера, художника Стоян Сотиров, юристите Върбан Ангелов, Васил Райчин, Георги Янакиев, д-р Любен Дюгмеджиев, д-р Коста Божилов, лекарите Александър Белоусов, Иван Пашов, Христо Рачев, Асен Панев, известната общественичка и писателка Султана Рачо Петрова и много други интелектуалци? Този период, издадените техни книги, спомени и дори някои запазени техни лични вещи също могат да се експонират.
 Та манастирът е спасен и реставриран именно благодарение застъпничеството на академик Тодор Павлов! Когато разбра, че това свещено място е превърнато в лудница, той използва цялата си власт и енергия, за да се отнеме от Министерството на народното здраве и да се предостави на по-подходящи ползватели срещу задължението да се отреставрира и църквата и да се оборудва манастирски музей. Така че идеята за този специален музей не е моя, както може да си помисли някой, а е на акад. Тодор Павлов. Аз само се опитвам да доведа делото до положителен завършек.
 Изключителното описание на Любен Каравелов, който неведнъж е посещавал манастира в средата на ХІХ век, може с едри букви да се изпише на входа на музея. Забележителни са думите му: "Манастирът "Свети Кирик и Юлита" се намира на такава великолепна местност, на която не би се отказали да пренесат престолите си даже олимпийските богове."
 Манастирският музей при подходяща реклама би бил обект за посещение не само от богомолци, но и от туристи - наследници на възпитаници на училището и концлагеристи, историци, журналисти, студенти, учащи се... Този манастир би могъл да стане важна и печеливша туристическа дестинация, защото освен музея тук може да се експонират специално оборудвани монашеска килия, учебна стая от килийно училище, от Богословското училище, спално помещение на концлагеристи, да се възпроизведе иконописното ателие, готварната и столовата и т. н. С малко пари и с повече инициатива и доброволен труд всичко това може да се постигне. Нито Рилският манастир, нито Бачковският имат такава богата и разнообразна история!
След като вече съм осигурил една безценна част експонати и имам готовност да подпомогна всячески, докато съм жив, това започнато дело, обръщам се към имащите отношение по въпроса и най-вече към ръководителите на Пловдивската митрополия - ще открием ли скоро поне музей в този изключителен манастир? Все още сме длъжници на тази светиня! Време е да й се издължим!

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ