16 Май 2024четвъртък22:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Митко Димитров:

Ще пускаме повече музика, отколкото са магистралите у нас

Не бива да преповтаряме програмните схеми на "Хоризонт" и "Христо Ботев", смята новият директор на Радио София

/ брой: 254

автор:Альона Нейкова

visibility 67

МИТКО ДИМИТРОВ е на 29 години, завършил е 4 специалности в СУ "Св. Климент Охридски" - 2 бакалавърски и 2 магистърски степени. Магията на радиото го завладява още когато е 13-годишен. Тогава участва в детско радиопредаване. Работил е в частна радиостанция. Бил е и във Военния телевизионен канал. Занимавал се е с пиар. Знае и какво е да си пресаташе на началника на отбраната, впоследствие - директор на Дирекция "Връзки с обществеността" на Министерството на отбраната. Отскоро е назначен за директор на Радио София към БНР.


- Изненадахте ли се, г-н Димитров, че вторият конкурс, на който се явявате в БНР, ви отведе отново в Радио София, но този път като негов директор?
- Много благодаря на ръководството на Българското национално радио в лицето на г-н Радослав Янкулов, че ме покани да оглавя Радио София. Още повече че аз познавам тази програма от самото й създаване през 2007 г. Тогава заемах длъжността продуцент и пряко ръководих новините и блоковите предавания. Щастлив съм, че имам възможността да доразвия хубавата идея за Радио София.
- Може ли концепцията, с която кандидатствахте през май т.г. за генерален директор на БНР, да се приложи към регионална медия?
- Концепцията, с която се явих на този конкурс, бе по-обща и обхващаше цялостното развитие на БНР. Радио София има по-специализирана концепция за градска медия и съответно се нуждае от по-тесен подход при ръководенето на програмата.
- Работили сте в частно радио, в телевизия, били сте пресаташе в Министерството на отбраната. Опитът в тези сфери ще ви помогне, или напротив, ще ви попречи за сегашната ви длъжност?
- Бих казал, че всяка една от длъжностите, които съм заемал досега, само би ми помогнала да ръководя още по-добре програма като Радио София.
- Когато кандидатствахте за шеф на БНР, може би най-напред привлякохте вниманието на обществеността с възрастта си. Как бихте отговорили на коментарите, че сте твърде млад за директор?
- Крайно време е всички да разберат, че младите могат. И че се справяме. Хубаво е, че генералният директор на БНР Радослав Янкулов подава ръка на младите и им се доверява. Ако повече хора го правят, нещата биха били много по-добре.
- Значи е напълно логично, че директорът на една от най-младите програми на БНР е млад човек?
- Да, няма нищо лошо в това. Още повече, че експерименталното излъчване на Радио София започна на 07.07.2007 г. По времето на г-жа Поля Станчева като генерален директор на БНР бе обявен конкурс за работа в програмата и част от колегите са дошли в радиото именно благодарение на този подбор. Не мога да кажа, че през тези 6 години, откакто съществува, Радио София има огромен успех, що се отнася до завладяване на аудиторията. Моята цел е с екипа на програмата, тъй като това е екипна работа, да направим всичко възможно, за да повишим рейтинга ни и да избягаме от "радиоточковото" звучене. Мисля, че не може едни и същи хора да водят по 4-5 предавания. Това и Лари Кинг не си го позволява. Трябва да има повече динамика, повече хитова музика. А когато водещият не може да каже нищо интересно на слушателите, по-добре е да се пусне още една хубава песен и по този начин да задържим слушателите на нашата честота. В ръководния екип на Радио София съм поканил колеги от програмата, с които съм работил още от самото й създаване.
- Когато преди няколко седмици генералният директор на БНР Радослав Янкулов е направил публична равносметка на 100-те дни от неговото управление на медията, казал е, че Радио София му е слабост. Но също така е споменал, че един от най-големите минуси на програмата е ниският рейтинг и слушаемост. Мислите ли, че на Радио София му липсва по-голям пиар или реклама, за да се преодолеят тези нелицеприятни показатели, или проблемът е в нещо друго?
- Необходими са ни и пиар, и реклама... Но ако с екипа не направим атрактивна, свежа, различна програма, няма да постигнем успех. Трябва да създаваме хубав, динамичен, слушаем радиопродукт, да заложим на различните предавания.
- При явяването ви на конкурса за генерален директор на БНР, вероятно имайки предвид вашата възраст, Мария Стоянова от СЕМ ви попита: "Как ще управлявате 1400 души и бюджет от почти 44 млн. лв.?" И тогава вие отговорихте: "Аз мога!" Как ви изглежда сега, от мястото на директор на една от най-младите програми на БНР, менажирането на по-малък екип с по-ограничен бюджет?
- Надявам се, че заедно с колегите ще успеем да се справим. Но наистина ще е хубаво, когато бюджетът на радиото като цяло е нормален и не се съкращава. Разчитам на подкрепата на ръководството на БНР. Ако човек не може да управлява и 5000 лв., той няма да се справи и с 43 млн.
- Наближава денят, в който ще тръгне новата програмна схема на Радио София. Какво различно да очакват слушателите на програмата от 4 ноември?
- Както вече се шегуваме с колегите в редакцията, в новата програмна схема на Радио София ще има повече музика, отколкото са магистралите у нас. Музиката ще играе все по-голяма роля в програмата ни. Ще има повече часове, в които ще звучи единствено и само музика. Като например ще можете да изпиете своето "Радиокафе" от 10 до 11 ч. Или да се насладите на "Музикалния коктейл" от 22 до 23 ч. Сутрешният блок "София днес" ще звучи на два гласа в понеделник и вторник в продължение на 3 часа. Ще има много настроение, високо темпо и свежа информация, от която се нуждаят жителите и гостите на града ни. Новият обеден блок, който също тръгва от 4 ноември, се казва "Ритъмът на столицата" и ще се излъчва от 11 до 14 ч. В него ще се разказва онова, което не се знае от софиянци. Ще има и "Малки столични истории по обедно време" с интересни рубрики, които засега ще запазя в тайна, за да могат слушателите да ги открият сами и да намерят наистина своето ново предаване в столичния ефир и не само... Защото Радио София звучи в още 3 района - в Ихтиман, Своге и Боровец. Друг много важен акцент в програмата е съботното ни предаване "Сподели София". То имаше своето празнично пилотно издание на 17 септември т.г. - Деня на София и празник на Радио София. А сега става част от новата ни програмна схема. В това предаване ще се проследява всичко, свързано с кандидатурата на града ни за Европейска столица на културата през 2019 г. През делничните дни от 19 ч. Радио София ще бъде, така да се каже, овкусено с младежкото предаване "Джинджифил". Знаете, това е една свежа и модерна подправка, каквото, надявам се, ще бъде и самото предаване. В "Трафик София" всеки делничен ден след новините в 17 ч. слушателите ще научават всичко за трафика на всеки километър от Е 79 до Калотина. "Звездопад" е нощният блок, който също ще стартира на 4 ноември.
- Всички тези промени, предполагам, ще бъдат приветствани от някои слушатели, но и биха могли да се нарекат драстични. Ще продължите ли обаче да се съобразявате с лиценза, с който бе спечелена честотата на Радио София, за да се запази програмата и като една обществена, социално-ангажирана медия?
- Идеята ни е Радио София да привлича по-младата аудитория. Не бива да преповтаряме програмните схеми на "Хоризонт" и "Христо Ботев". Трябва да се различаваме, именно затова залагаме на по-младежкото звучене. Все още в програмната схема остава и парламентарното звучене в сряда, четвъртък и петък. Надявам се, че ще успеем да направим така, че то да отпадне от ефира ни. Има по-голяма логика да излъчваме заседанията на Столичния общински съвет, когато се взимат важни за града ни решения. И когато покажем, че наистина можем да правим хубави радиопредавания, които се харесват на аудиторията, имам амбициозната цел Радио София да се превърне в трета национална програма. Защо не?!
- Как приемате твърдението, че излъчването на парламентарните заседания донякъде е "връзване на ръцете" на екипа ви? И в този ред на мисли, в какъв срок е възможно те да бъдат "развързани"?
- Правим всичко възможно това да се случи в най-скоро време. Но не зависи само от нас.
- Един от въпросите, който като че ли перманентно е във фокуса на общественото и експертното внимание, се отнася до това дали в БНР и в БНТ трябва да има реклами. Какво е вашето мнение по този казус? Как се отнасяте към рекламите и къде виждате тяхното място в Радио София?
- Ние сме отворени към рекламите, стига да се намерят достатъчно желаещи да го правят именно в нашата програма. А и при по-висока слушаемост има по-голям шанс да привлечем повече рекламодатели.
- Вие може би сте единственият директор на електронна медия, който, независимо от заемания пост, не се отказва от тръпката да застане пред микрофона. Защо продължавате да се превъплъщавате и в ролята на водещ по Радио София?
- Радиото е страст, наркотик и начин на живот. Мисля, че не бива да губя форма като журналист. Затова ще продължа да водя веднъж седмично сутрешния блок "София днес" - може би в петъчния ден. Предстои ми да подготвя и свое предаване.
- Фактът, че сте бил и продължавате да заставате от другата страна на микрофона, помага ли ви да разбирате по-добре колегите си от екипа на програмата?
- На 100% съм убеден, че по този начин наистина знам какви са проблемите на колегите водещи, редактори и репортери. Общувам постоянно и със звукорежисьорите, и с музикалните редактори. Всеки от екипа винаги е добре дошъл при мен. И аз често ходя при тях - планираме програмата всеки ден, обсъждаме предаванията, опитваме се своевременно да решаваме възникналите проблеми. Аз съм динамичен човек и ще се постарая и хората от Радио София да се чувстват добре на работното си място. Много е важно - когато идват на работа, да са спокойни. Само тогава те биха правили качествен продукт. Ако нещо ги тормози и притеснява, няма как да изисквам от тях да са блестящи.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ