09 Февруари 2026понеделник23:25 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ще затварят за 3 г. бензиностанции с нарушения

Законът за горивата няма да важи за земеделските производители

/ брой: 224

автор:Дума

visibility 1235

При извършване на нарушение от регистрирани или ведомствени бензиностанции да се забрани тяхната дейност за 3 г., независимо чия е собствеността им и дали тя ще бъде прехвърлена. Това предвижда новият закон за горивата, утвърден от правителството. Земеделците ще бъдат изключени от обхвата на новия закон, но само тези, които не осъществяват търговия с тях, поясни министърът на икономиката Емил Караниколов. За мините също ще се направят изключения - в тях ще може да има ведомствени обекти за зареждане, както и мобилни автомобили, които да зареждат и да слизат в галериите.

Работата по закона започна още миналата година и той породи напрежение в сектора. Имаше и заключение на КЗК , в което се твърдеше, че с този закон не се създава необходимата конкуренция в сектора, както и че основният ефект на закона за преборване на сивата икономика няма да бъде постигнат. "Веднага след тези анализи в Министерството на икономиката започнахме разговори със заинтересованите страни по отношение на изменение на определени текстове от закона за горивата. Участваха всички участници на пазара, без Асоциацията на газовите и петролни производители. Те имаха мандат само да наблюдават процеса и не участваха в работата по изготвяне на текстовете", добави министърът. 

Все още има спорни въпроси - какви да са изискванията за регистрация е един от тях. Трите варианта са да остане сегашното изискване за обезпечение от 500 хил. лв. Другите две са предложения на малките търговци на горива - да се прави разбивка на оборота или гаранцията да е процент от него. Другият момент, по който няма консенсус, е относно задължителните забрани. Големите търговци искат да е забранено напълно сипването на гориво в автомобили, с които се извършва зареждане, а малките - да се допусне възможността по закона за ДДС. Според мен най-правилно е вторият вариант, допълни Караниколов.

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 660

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 550

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 8513

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ