14 Юли 2025понеделник21:44 ч.

Очакване

Щетите за България от европейските контрамита за САЩ ще са минимални

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 11793

Щетите за България от решението на ЕС да наложи контрамита на Съединените щати ще са минимални, каза пред БНР евродепутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български депутат, член на комисията по международна търговия в Европейския парламент. "Ние нямаме голям износ към САЩ. Общият обем на обмяна е около 1 млрд. долара. Лошо е като цяло за Европа. България е част от Европа и влошаване на икономическата ситуация за Европа автоматично води до влошаване и при нас", каза той.
Вчера стана ясно, че Брюксел ще наложи от следващия месец контрамита на американски стоки на стойност 26 милиарда евро в отговор на американските мита върху вноса в САЩ на стомана и алуминий.
52 млрд. евро е реалният дефицит на търговския обмен между Общността и САЩ в полза на Европа, като тя изнася повече стоки, а Щатите - повече услуги, уточни Лазаров.
Не се очаква българският стоманодобив да бъде пряко засегнат от обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп вносни мита в размер на 25 на сто върху целия внос в САЩ на стомана и алуминий, които са в сила от вчера. "По отношение на алуминия има износ на продукти и мита бяха въведени още през първия мандат на този президент. И въпреки това имаме износ за пазарите на САЩ, но сега ще е по-трудно". Това коментира в интервю за БТА Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия. Преки негативни ефекти ще има за европейската индустрия като цяло, допълни тя.
България не изнася стомана за САЩ. Страната ни няма производство на алуминий, но експортира за САЩ и за други държави по света алуминиеви продукти, като най-големият ни пазар е Европа. Според експерта все още е рано да се направят конкретни разчети за щетите на индустрията както за България, така и за ЕС, защото трябва да се направи калкулация и през контрамитата на американски стоки, които днес ЕС обяви, че ще наложи.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ