Знание
Що е ЦНИРД и има ли той почва у нас?
Закриването на приложните институти след 1989 г. скъса връзката между научната дейност и производството
/ брой: 5
Проф. д.т.н. Младен Георгиев
Днес непрекъснато се говори за връзката наука-производство. От висшите училища и от институтите на БАН непрекъснато се иска едва ли не пряко да създават продукти за икономиката. Но науката и използването на резултатите й са две различни неща. Науката създава процеси и материали в съответните научни организации, а производството използва тези постижения и създава в заводите предмети, машини и съоръжения, които облекчават хората в тяхното всекидневие.
Между научните звена и производствените предприятия обикновено се създават специфични организации, които, от една страна, следят за постиженията на науката, а от друга - знаят от какви новости има нужда промишлеността. Тези междинни звена се организират от определен бранш на промишлеността - например за производството на металорежещи машини, железопътен транспорт, металургия и т.н. Те се обслужват от висококвалифицирани технически специалисти в дадена област, които знаят какви са съвременните и перспективни нужди на даденото предприятие или група предприятия, като същевременно познават необходимите разработки, които научните центрове вече са направили или биха могли да реализират в реално кратки срокове. В България такава организация се нарича "Център за научна и развойна дейност (ЦНИРД)".
За съжаление у нас тези центрове - приложните научни институти, които бяха над 300, след 1989 г. бяха ликвидирани и това е основната причина за загубата на връзката между научните организации и производствените предприятия. Тази загуба бе задълбочена и от твърде недостатъчните средства, които се отделят за развитие на науката в България. За изминалите години резултатът от това безобразие е ясен - научните организации все по-трудно си представят конкретните днешни потребности на производството, което пък от своя страна не знае към какъв научен център да се обърне, за да потърси помощ. Една твърде малка част от бизнесмените днес имат съзнанието, че само науката, особено българската наука, може да доведе до повишаване на конкурентоспособността им.
Как при това положение да се подобри и възстанови връзката между центровете, създаващи научни продукти и технологии, и промишлеността, която търси съвременни научни разработки за развитието на своето конкурентно производство? Според мен в днешните обстоятелства е необходимо да се създаде един нов "Център за научна и развойна дейност", който да преценява, от една страна, кои от сега действащите производства от какви съвременни научни разработки се нуждаят, за да се развиват конкурентоспособно, а от друга страна, - кои от сега работещите научни звена биха могли да предоставят или бързо да разработят и предложат конкретно необходими научни новости.
Естествено, този ЦНИРД трябва да е държавен орган, който - за да изпълни твърде сложните задачи, за които е създаден - трябва да бъде комплектован със специалисти, които задълбочено познават и научната дейност, и работещата промишленост. Разбира се, работещите в този център трябва да получават съответното добро възнаграждение за своя висококвалифициран труд. Ако държавата се отнесе към тях като към учените, на които плаща срамно ниски заплати, тази така важна и възлова организация няма да заработи и изпълни своите задачи - твърде сложни заради ниското ниво на развойната дейност, до което сме се сринали.