17 Май 2024петък05:45 ч.

Румен Варгас (вдясно) вкарва за 2:0 през Андреа Христов за разгрома на Швейцария над България

Швейцарски мат в четири хода

"Кръстоносците" взеха виза за Мондиал 2022, еврошампионът Италия отива на бараж

/ брой: 221

visibility 207

Швейцария нанесе тежка загуба на България с 4:0 в последната световна квалификация за Мондиал 2022 в Група С. "Часовникарите" с 18 т. се класираха директно за Световното първенство в Катар 2022 за сметка на еврошампиона Италия, който не можа да спечели в Северна Ирландия и остана втори с 2 т. по-малко.

"Лъвовете" изиграха стабилно първо полувреме, в което не допуснаха вратата на Иван Караджов да бъде застрашена опасно. Едва в 45-ата минута дойде най-доброто положение за домакините. Ноа Окафор овладя в наказателното поле, стреля технично в далечния ъгъл, но уцели левия страничен стълб. При ситуацията "лъвовете" имаха претенции за нарушение на Силван Видмер срещу Иван Турицов, но сигнал от главния съдия Беноа Бастиен не последва.

Домакините заиграха по-агресивно след почивката и откриха в началото на второто полувреме с дебютен гол на Ноа Окафор (48). Скоро Рубен Варгас (57) удвои и нашите рухнаха. "Кръстоносците" реализираха и трети гол на Марио Гавранович, но той бе отменен с помощта на ВАР заради засада. След това и попадение на Седрик Итен не бе зачетено поради същата причина. Итен (72) с глава направи резултата класически, а в добавеното време Ремо Фрьойлер (90+1) оформи крайното 4:0.

Тежката загуба бе закономерна, след като домакините отправиха 18 удара към вратата ни, от които 9 бяха в целта и само Караджов бе преграда пред гола. Нашите опитаха само 1 удар отдалеч чрез Атанас Илиев, но над целта. С основен принос за разгрома бе изигралият мач №100 капитан на домакините Джердан Шакири, който даде 3 асистенции и обра овациите на публиката при смяната си в добавеното време.

България завърши предпоследна в групата с 8 т. и само пред Литва, от която загуби също тежко с 1:3 във Вилнюс.

"Абсолютно нищо не се получи. Швейцарците играха много силно. Всичко стана от десния фланг. Завършваме годината с неприятна загуба. Нямам обяснение на този етап защо отборът ни рухва след първия гол. Основно треньорът поема вината. Може би не съм избрал точния състав. За нас беше важно да подмладим отбора. Това се случи, но от гледна точка срещу класни отбори не се получи. Разликата в класите е огромна. Относно моя договор - моето желание е да продължим да работим и да си изпълним мисията. Да се надяваме, че ще дойдат по-добри дни", призна селекционерът Ясен Петров. Неговият контракт практически изтече.

"Първият гол ни стъписа и след това техните положения влязоха. Жалко, че не успяхме да се противопоставим през второто полувреме. Не мисля, че е толкова голяма разликата. Да, класен отбор са, но видяхме, че през първото полувреме, когато стояхме компактно, се получаваха нещата за нас. Това е изключително добра година за България. Жалко, че допуснахме тази загуба", каза полузащитникът Момчил Цветанов.